دانلود رایگان مجموعه ی BBC Planet Earth

1258

مجموعه ی BBC Planet Earth در قالب 12 DVD با بالاترین کیفیت تصویر موجود در دنیا و کیفیت صدایی بی نظیر شما را از بالاترین نقاط هیمالیا تا اعماق زمین سیر می دهد!
برای فیلمبرداری این تصاویر حیرت انگیر از ماهواره گرفته تا دوربین هایی در اعماق دریا استفاده شده است. تصاویر هوایی آن بسیار بسیار جذاب است. صحنه های شکفتن شکوفه ها، تغییر رنگ جنگل در فصول مختلف و … از دیگر صحنه های جذاب این مستند است.
با این مجموعه ی مستند عظمت خداوند را هر چه بیشتر درک کنید.


Planet Earth در سال 2006 توسط بخش مستند كانال BBC‌ و به كارگرداني Alastair Fothergill (كارگردان شهير فيلم هاي مستند) با بودجه 25 ميليون دلار! در طي مدت 5 سال ساخته شد. George Fenton براي اين مجموعه موسيقي باشكوهي را تصنيف كرده است كه لذت تماشاي اين چنين اثري را چندين برابر كرده است. در زمان تماشاي اين مجموعه بارها و بارها سكانس هاي باورنكردني را خواهيد ديد كه گوش سپردن به اين موسيقي متن (با كيفيت صدای دالبی دیجیتال 6 کاناله) بر هيجان شما خواهد افزود!
این مجموعه در 62 کشور و 204 محل متفاوت فیلمبرداری شده است. گوینده این مستند David Attenborough یکی از شناخته شده ترین گویندگان و طبیعت شناسان جهان می باشد و لقب Sir را نیز دریافت کرده است. این مستند دارای 11 اپیزود (قسمت) می باشد. در اولین اپیزود یک دید عمومی درباره مناطقی که در 10 اپیزود بعدی قرار است به آنها پرداخته شود، داده می شود. درهر کدام از 10 اپیزود بعدی به بررسی یکی از بوم های طبیعی روی زمین و جانورانی که در آن ناحیه زندگی می کنند، می پردازد. در این مستند رفتارهایی از حیوانات که تا پیش از این دیده نشده بود به تصویر کشیده شده است. هم مانند: تعقیب گوزن توسط گرگ ها از بالا، بچه خرس های گریزلی که برای اولین بار از غار بیرون می آیند، حمله ناگهانی صدها شمشیرماهی و …
کارشناسان از این مجموعه با عنوان «نگاه نهایی به تنوع و گوناگونی سیاره زمین» نام برده‌اند. همچنین سیاره زمین، نخستین سری فیلم مستندی است که با دوربین‌های با وضوح تصویر بالا (HD) تهیه شده و تا قبل از آن تنها برای فیلم‌های سینمایی هالیوود از این دوربین‌ها استفاده می‌کردند.

«سیاره زمین» یکی از کامل‌ترین فیلم‌های مستند زیستی درباره زندگی جانداران روی زمین در خصوص نحوه‌ی زندگی و رفتار شناسی جانداران گوناگون از قبیل آبزیان، پستانداران، پرندگان، خزندگان و دوزیستان، مکان‌های جغرافیایی مختلف و پوشش جانوری و … آنهاست که در 11 اپیزود به نام‌های:
1. از قطب تا قطب From Pole to Pole
2. کوه‌ها Mountains
3. آب شیرین Fresh Water
4. غارها Caves
5. بیابان ها Deserts
6. دنیاهای یخی Ice Worlds
7. جلگه‌های پهناور Great Plains
8. جنگل‌ها Jungles
9. دریاهای کم‌عمق Shallow Seas
10. جنگل‌های فصلی Seasonal Forests
11. اعماق اقیانوس Deep Ocean
تشکیل شده است و تصاویری شگفت انگیز از حیات طبیعی در سیاره زمین ارائه می کند که نفس هر بیننده ای را در سینه حبس می کند.

مشخصات صدا و تصویر:
صدا: 192kbps MP3 (دو کاناله)
تصویر: رزولیشن Full D1 – 640 x 352 (بالاترین کیفیت ممکن روی DVD 5)

توضیحات هر اپیزود به صورت تفضیلی:

– از قطب تا قطب (From Pole to Pole):
این اپیزود یک دید کلی درباره مناطقی که در 10 اپیزود بعدی قرار است به آنها پرداخته شود،
یکصد سال پیش بالغ بر یک و نیم میلیارد نفر بر روی زمین زندگی می کردند و امروزه سیاره ما بیش از شش میلیارد نفر جمعیت دارد، اما هنوز نقاطی از زمین وجود دارد که به ندرت در دسترس انسان بوده است.
این سفر پر ماجرا از سردترین نقطه زمین یعنی زمستان در قاره جنوبگان با دمای 70- درجه سانتی گراد! آغاز می شود و شما را به سرزمین های جدیدی خواهد برد و سیاره زمین و بخشهایی از حیات وحش آن را به شما نشان خواهد داد که قبلاً آنها را ندیده اید!

– کوه ها (Mountains):
انسان ها با پذیرش ریسک به مرتفع ترین نقاط سیاره ما قدم می گذارند، برخی ممکن است با صعود نمودن از کوهی عظیم در اندیشه فتح آن باشند، این مجموعه از حوضچه های اسید سولفوریک که نشان دهنده جنبش عظیمی زیر زمین هستند و از کم ارتفاع ترین و داغترین نقاط روی زمین می باشند (بیش از 100 متر پایین تر از سطح دریا) گرفته تا آتشفشان ارتا اله که پیر ترین آتشفشان فعال زمین است تا کوه های راکی در آمریکا و رشته کوه هیمالیا در نپال با شما همراه خواهد بود.

– آب شیرین (Fresh Water):
تنها سه در صد از آبهای سیاره ما شیرین هستند با این حال این آب های ارزشمند سرشار از شگفتی می باشند، حیات همه موجودات زمین به آب های شیرین بستگی دارد.

– غارها (Caves):
غارها سرحد نهایی سیاره ما هستند، جهانی نهفته که تنها ماجراجوترین افراد یارای رفتن به آنجا را دارند. بزرگترین چاه غار جهان، غار پرستوها در مکزیک است که 400 متر عمق دارد یعنی برج 102 طبقه Empire State در نیویورک در آن جای می گیرد. این مکان های ژرف دوسال پیش از آنکه انسان بر ماه فرود آید برای اولین بار مورد کاوش قرار گرفتند. لازم به ذکر است برخی از کم شناخته ترین و شگفت انگیزترین جانوران سیاره زمین در این غارها زندگی می کنند.

– بیابان ها (Deserts):
یک سوم سیاره ما را بیابان تشکیل داده است، این آثار به جای مانده از زمین به نظر خالی از زندگی می آیند اما به طور شگفت آوری این گونه نیست، البته در همه بیابان ها بقای زندگی روندی ناپایدار دارد. هیچ می دانید که همه بیابان ها گرم نیستند از سمت سیبری بادهایی با سرعت 50 کیلومتر بر ساعت می وزند و برف را با خود به صحرای گوبی در مغولستان می آورند! گرمای بیش از 50 درجه سانتیگراد در اوج تابستان و افت دما تا 40 درجه زیر صفر در میانه زمستان اینجا را در زمره خشک ترین بیابان های جهان قرار می دهد. اندک حیواناتی قادرند تا در این تغییرات شدید آب و هوایی دوام بیاورند، یکی از نادرترین و شاید پر طاقت ترین پستانداران زمین شتر باختری می باشد.

– دنیا های یخی (Ice Worlds):
هر دو قطب سیاره ما پوشیده از یخ است، آن ها بزرگترین و خشن ترین سرزمین های نا آرام جهان هستند. در هیچ نقطه از زمین تغییر فصل اینقدر مفرط صورت نمی گیرد . این امر موجب پیشروی و عقب نشینی هر ساله یخ ها می شود؛ کل زندگی در اینجا تابع این قاعده است.

– جلگه های پهناور (Great Plains):
جلگه های پهناور مکان هایی بی کران هستند، با وجود خلوتی غریبشان، تصور خالی از سکنه بودن آنها توهمی بیش نیست. این جلگه های سیاره ما میزبان بزرگترین تجمعات حیات وحش روی زمین هستند. در بطن تمامی وقایع اینجا یک موجود زنده دارای نقشی اساسی است و آن علف می باشد ؛ این گیاه معجزه آسا، یک چهارم کل سرزمین های کره زمین را پوشانده است.

– جنگل ها (Jungles):
جنگل ها گلخانه های سیاره ما هستند، جنگل های بارانی گرمسیری تنها سه در صد از سیاره زمین را در بر می گیرند با این حال زیستگاه بیش از نیمی از گونه های جانوری جهان هستند اما چگونه این تعداد انواع گیاهان و جانوران در این مساحت محدود جایی برای زندگی در کنار یکدیگر می یابند؟

– دریا های کم عمق (Shallow Seas):
دریاهای کم عمق در حواشی قاره های سیاره ما قرار گرفته اند. آن ها به ندرت با داشتن بیش از 200 متر عمق و گاهی صدها مایل وسعت قبل از اتصال بستر دریا به آب های عمیق تر بر روی فلات قاره قرار می گیرند. آنها روی هم رفته تنها هشت در صد از اقیانوس های جهان را تشکیل می دهند، با این وجود این آب ها شامل اکثریت وسیعی از زندگی دریایی اقیانوس ها هستند.

– جنگل های فصلی (Seasonal Forests):
درختان مسلماً در زمره با شکوه ترین موجودات زنده هستند. برخی از آن ها بزرگترین جانداران روی زمین می باشند. جنگل های برگ ریز و همیشه سبزی که در مناطق فصلی سیاره ما می رویند پهناورترین جنگلهای روی زمین را شامل می شوند.خیال از این همه وسعت آنها دچار حیرت می شود!

– اعماق اقیانوس (Ocean Deep):
به دور از خشکی ها چیزی جز اقیانوس نمی باشد؛ بیش از نیمی از سطح سیاره ما پوشیده از آن است و تا به امروز اکثر بخش های آن به دور از دسترس ما بوده است در واقع بخش های زیادی از اقیانوس خالی از سکنه و کویر آبی است؛ همه حیات در اقیانوس بی کران به جستجوی دائم برای یافتن غذا و نزاع برای حفاظت از انرژی ارزشمند محدود گردیده است.

– دیسک دوازدهم:
این دی وی دی شامل:
دو اپیزود مربوط به پشت صحنه های تهیه این مجموعه:
Planet Earth The Diaries
و سه اپیزود مصاحبه با طبیعت شناسان در رابطه با:
1. «Saving Species» نجات گونه‌ها
2. «Into the Wilderness» درون مناطق حیات‌وحش
3. «Living Together» زندگی دسته‌جمعی
همراه با زیر نویس انگلیسی می باشد.

– جوایز و افتخارات:
این مجموعه مستند تا کنون 4 بار مفتخر به کسب جایزه Emmy ، یکبار جایزه Peabody و یکبار هم نامزد دریافت جایزه Pioneer برای بهترین تهیه‌کنندگی از شبکه تلویزیونی BAFTA TV شد. جایزه Emmy یک جایزه امریکایی برای تولیدات تلویزیونی است، که عموماً به عنوان معادل اسکار برای تلویزیون دانسته می‌شود. Planet Earth با کسب امتیاز 9.8 از 10 در رده بندی IMDB ، کسب بیش از 10 جایزه معتبر بین المللی و نامزدی برای 10 ها جایزه دیگر ، قرار گرفتن در صدر پر فروش ترین های شبکه Discovery ، بعنوان برترین مستند طبیعی که تاکنون ساخته شده است.
کانال BBC این مجموعه را به بیش از 130 کشور جهان جهت نمایش فروخته است.

.:: برای دانلود رایــــــگان این مجموعه ارزشمند از سایت تک سافت به ادامه متن مراجعه نمایید.
.:: فرمت DivX DVDRip و کیفیت بسیار بالا Quality: Very High
.:: تمامی قسمت ها | دانلود رایگان | آپ لود اختصاصی تک سافت | زبان اصلی | کیفیت بالا | دانلود در ادامه متن…

.:: اطلاعات ترجمه شده این مجموعه بر گرفته از سایت همکار, پی سی دانلود

The programmes were made over four years by producer Alastair Fothergill and his team, who were responsible for the successful The Blue Planet (2001). The narrator, David Attenborough, worked on them while also embarking on the last in his ‹Life› series, Life in Cold Blood, which is due for completion in 2008. The series› music is composed by George Fenton. Filming involved visiting 62 countries and 204 different locations.

Each of the eleven episodes (except the first) focuses on one of the Earth’s natural habitats and examines its indigenous features, together with the breadth of fauna found there. Several animals and locations are shown that have hitherto never been filmed, using innovative camera technology. Previously unseen animal behaviour includes: wolves chasing caribou observed from above; snow leopard pursuing markhor in the Himalayas; grizzly bear cubs leaving their den for the first time; crab-eating macaques that swim underwater; and over a hundred sailfish hunting en masse.

By contrast with the others, the first instalment gives a general overview of the series by describing each of the environments that are looked at in more detail in later programmes. However, the method used to communicate this — a ‹journey› from one end of the Earth to the other — serves to demonstrate the rich variation that exists on the planet as a whole.

Some sequences, particularly in episodes 6–11, are notable for their potentially disturbing content. Examples include a lone elephant being brought down by lions and a polar bear unsuccessfully attacking a walrus colony and subsequently being overcome by hunger and exhaustion. Fothergill confirmed that he asked BBC presentation for an appropriate warning before transmission in such cases:

«The thing is, we have to tread a fine line between showing nature as it really is and not offending the sensibilities of viewers. I think it’s an enormous mistake to try and sanitise nature, but I can assure you that there’s plenty of footage that we shan’t be showing.»

Apart from David Attenborough’s closing narration, the series rarely makes explicit reference to the world’s environmental problems. Attenborough indicated that this was intentional:

«This new series is more a celebration of our planet, not a lament about the state of it. It shows what is still there. In some areas there is no doubt that we are doing damage to our world but, at the same time, there is a vast amount of uncharted and untouched wilderness.»

However, the subject of species conservation and man’s effect on the world’s ecosystems is addressed in the companion series, Planet Earth: The Future.

Broadcast details

Each programme is of around 58 minutes› duration. This includes Planet Earth Diaries, a 10-minute featurette that details the filming of a particular event.

The show was heavily trailed on the BBC’s television and radio channels both before and during its run. All eleven instalments had a 9pm Sunday screening on BBC One and in most cases were followed by an early evening repeat the next Saturday on BBC Two. Besides being BBC One’s featured «One to Watch» programme of the day, its ratings were consistently high, averaging between seven and nine million viewers for each Sunday transmission.

In the UK, the series was split into two parts. Episodes 1–5 were shown 5 March–2 April 2006 with the remainder broadcast from 5 November 2006, following a further repeat run of part one on BBC Four. Part two premiered on Sundays at 9pm on both BBC One and BBC HD with a second repeat on BBC Four the following week. As a promotion for the autumn series, «Great Plains» received its first public showing at the Edinburgh International Television Festival on 26 August 2006. It was shown on a giant screen in Conference Square.

The music that was featured in the BBC trailers for the series is the track «Hoppípolla» from the album Takk… by Icelandic post-rock band Sigur Rós. Following the advertisements, interest was so widespread that the single was re-released. In Australia, however, it was replaced by «Jupiter», the fourth movement of Gustav Holst’s orchestral suite, The Planets.

Along with its 2005 dramatisation of Bleak House, the BBC selected Planet Earth for its trial of high-definition broadcasts. The opening episode was its first ever scheduled programme in the format, shown 27 May 2006 on BBC HD.

Episodes

«A hundred years ago, there were one and a half billion people on Earth. Now, over six billion crowd our fragile planet. But even so, there are still places barely touched by humanity. This series will take you to the last wildernesses and show you the planet and its wildlife as you have never seen them before.»

— David Attenborough’s opening narration

1. «From Pole to Pole»

Broadcast 5 March 2006, the first episode illustrates a ‹journey› around the globe and reveals the effect of gradual climatic change and seasonal transitions en route. During Antarctica’s winter, emperor penguins endure four months of darkness, with no food, in temperatures of minus 70°C. Meanwhile, as spring arrives in the Arctic, polar bear cubs take their first steps into a world of rapidly thawing ice. In northern Canada, the longest overland migration of any animal — over 2000 miles — is that of three million caribou, which are hunted by wolves, and one such pursuit is shown. The forests of eastern Russia are home to the Amur leopard: with a population of just 40 individuals, it is the world’s rarest cat. This is because of hunting and the destruction of its habitat. Attenborough states that it «symbolises the fragility of our natural heritage.» However, in the tropics, the jungle that covers 3% of the planet’s surface supports 50% of its animals. Also depicted is the one-second strike of a great white shark as it pounces on a seal, slowed down forty times. Other species shown include New Guinea’s birds of paradise, African hunting dogs in their efficient pursuit of impala, swimming elephants in Africa and 300,000 migrating baikal teal (the world’s entire population of the species in one flock). The Planet Earth Diaries segment shows how the wild dog hunt was filmed unobtrusively with the aid of the «heli-gimbal»: a powerful, gyro-stabilised camera mounted beneath a helicopter.

2. «Mountains»

Broadcast 12 March 2006, the second instalment focuses on the mountains. All the main ranges are explored with extensive aerial photography. Ethiopia’s Erta Ale is the longest continually erupting volcano — for over 100 years. On the nearby highlands, geladas (the only primate whose diet is almost entirely of grass) inhabit precipitous slopes nearly three miles up, in troops that are 800-strong: the most numerous of their kind. Alongside them live the critically endangered walia ibex, and both species take turns to act as lookout for predatory Ethiopian wolves. The Andes have the most volatile weather and guanacos are shown enduring a flash blizzard, along with an exceptional group sighting of the normally solitary puma. The Alpine summits are always snow-covered, apart from that of the Matterhorn, which is too sheer to allow it to settle. Grizzly bear cubs emerge from their den for the first time in the Rockies, while Himalayan inhabitants include rutting markhor, golden eagles that hunt migrating demoiselle cranes, and the rare snow leopard. At the eastern end of the range, the giant panda cannot hibernate due to its poor nutriment of bamboo and one of them cradles its week-old cub. Also shown is the Earth’s biggest mountain glacier: the Baltoro in Pakistan, which is 43 miles long and visible from space. Planet Earth Diaries demonstrates the difficulty of obtaining the first ever close-up footage of the snow leopards: a process which took over a year.

3. «Fresh Water»

Broadcast 19 March 2006, this programme describes the course taken by rivers and some of the species that take advantage of such a habitat. Only 3% of the world’s water is fresh, yet all life is ultimately dependent on it. Its journey begins as a stream in the mountains, illustrated by Venezuela’s Tepui, where there is a tropical downpour almost every day. It then travels hundreds of miles before forming rapids. With the aid of some expansive helicopter photography, one sequence demonstrates the vastness of Angel Falls, the world’s highest free-flowing waterfall. Its waters drop unbroken for nearly 1,000 metres and are blown away as a mist before they reach the bottom. The erosive nature of rivers is shown by the Grand Canyon, created over five million years by the Colorado River. In Japan, the water is inhabited by the biggest amphibian, the two-metre long giant salamander, while in the northern hemisphere, salmon undertake the largest freshwater migration, and are hunted en route by grizzly bears. Also featured are smooth-coated otters repelling mugger crocodiles and the latter’s Nile cousin ambushing wildebeest as they cross the Mara River. Roseate spoonbills are numerous in the Pantanal and are prey to spectacled caiman. In addition, there are cichlids, piranhas, river dolphins and swimming crab-eating macaques. Planet Earth Diaries shows how a camera crew filmed a piranha feeding frenzy in Brazil — after a two-week search for the opportunity.

4. «Caves»

Broadcast 26 March 2006, this episode explores the planet’s «final frontier»: the world of caves and tunnels. Mexico’s Cave of Swallows is, at 400 meters, the Earth’s deepest, and diving into it is akin to jumping off New York City’s Empire State Building. Also featured is Borneo’s Deer Cave. Its inhabitants include three million wrinkle-lipped bats that live on its ceiling and deposit guano on to an enormous mound below, which is 100 meters high and is blanketed with feeding ~censored~. In addition, there are glimpses of a number of subterranean, eyeless creatures, such as the Texan cave salamander and even a species of crab. The programme ends in the recently discovered Lechuguilla Cave where sulphuric acid had carved unusually ornate, gypsum crystal formations. Planet Earth Diaries reveals how a camera team spent a month among the ~censored~ on a tower of bat guano, and the logistics needed to photograph Lechuguilla Cave. For the visit, it took two years to get permission and local authorities are unlikely to allow another.

5. «Deserts»

Broadcast 2 April 2006, this instalment features the harsh environment that covers one third of the Earth: the deserts. Due to Siberian winds, Mongolia’s Gobi Desert reaches extremes of temperature like no other, ranging from -40°C to +50°C. It is home to the rare Bactrian camel, which eats snow to maintain its fluid level and must limit itself to 10 litres a day if it is not to prove fatal. Africa’s Sahara is the size of the USA, and just one of its severe dust storms could cover the whole of Great Britain. While some creatures, such as the dromedary, take them in their stride, for others the only escape from such bombardments is to bury themselves in the sand. Few rocks can resist them either and the outcrops shown in Egypt’s White Desert are being inexorably eroded. The biggest dunes (300 meters high) are to be found in Namibia, whle other deserts featured are the Atacama in Chile, the Sonoran in Arizona, and areas of the Australian outback and Utah. Animals shown surviving in such an unforgiving habitat include elephants, lions (hunting oryx), red kangaroos (which moisten their forelegs with saliva to keep cool), nocturnal fennec foxes, acrobatic flat lizards feeding on black flies, and duelling Nubian ibex. The final sequence illustrates one of nature’s most fearsome spectacles: a billion-strong plague of desert locusts, destroying all vegetation in its path. Planet Earth Diaries explains how the hunt for the elusive Bactrian camels necessitated a two-month trek in Mongolia.

6. «Ice Worlds»

Broadcast 5 November 2006, the sixth programme looks at the regions of the Arctic and Antarctica. The latter contains 90% of the world’s ice, and stays largely deserted until the spring, when visitors arrive to harvest its waters. Snow petrels take their place on nunataks and begin to court, but are preyed on by South Polar skuas. During summer, a school of humpback whales hunt krill by creating a spiralling net of bubbles. The onset of winter sees the journey of emperor penguins to their breeding grounds, 100 miles inland. Their eggs transferred to the males for safekeeping, the females return to the ocean while their partners huddle into large groups to endure the extreme cold. At the northern end of the planet, Arctic residents include musk oxen, who are hunted by Arctic foxes and wolves. A female polar bear and her two cubs head off across the ice to look for food. As the sun melts the ice, a glimpse of the Earth’s potential future reveals a male polar bear that is unable to find a firm footing anywhere and has to resort to swimming — which it cannot do indefinitely. Its desperate need to eat brings it to a colony of walrus. Although it attacks repeatedly, the herd is successful in evading it by returning to the sea. Wounded and unable to feed, the bear will not survive. Meanwhile, back in Antarctica, the eggs of the emperor penguins finally hatch. Planet Earth Diaries tells of the battle with the elements to obtain the penguin footage and of unwelcome visits from polar bears.

7. «Great Plains»

Broadcast 12 November 2006, this episode deals with savannah, steppe, tundra, prairie, and looks at the importance and resilience of grasses in such treeless ecosystems. Their vast expanses contain the largest concentration of animal life. In Outer Mongolia, a herd of gazelle flees a bush fire and has to move on to new grazing, but grass can repair itself rapidly and soon reappears. On the Arctic tundra during spring, millions of migratory snow geese arrive to breed and their young are preyed on by Arctic foxes. Meanwhile, time-lapse photography depicts moving herds of caribou as a calf is brought down by a chasing wolf. On the North American prairie, bison engage in the ritual to establish the dominant males. The Tibetan Plateau is the highest of the plains and despite its relative lack of grass, animals do survive there, including yak and wild ass. However, the area’s most numerous resident is the pika, whose nemesis is the Tibetan fox. In tropical India, the tall grasses hide some of the largest creatures and also the smallest, such as the pygmy hog. The final sequence depicts the African savannah and elephants that are forced to share a waterhole with a pride of thirty lions. The insufficient water makes it an uneasy alliance and the latter gain the upper hand during the night when their hunger drives them to hunt and eventually kill one of the pachyderms. Planet Earth Diaries explains how the lion hunt was filmed in darkness using infrared lights.

8. «Jungles»

Broadcast 19 November 2006, the next instalment examines jungles and tropical rainforests. These environments occupy only 3% of the land yet are home to over half of the world’s species. New Guinea is inhabited by almost 40 kinds of birds of paradise, which avoid conflict with each other by living in different parts of the island. Some of their elaborate courtship displays are shown. Within the dense forest canopy, sunlight is prized, and the death of a tree triggers a race by saplings to fill the vacant space. Figs are a widespread and popular food, and as many as 44 types of bird and monkey have been observed picking from a single tree. The sounds of the jungle throughout the day are explored, from the early morning calls of orangutans to the nocturnal cacophony of courting tree frogs. The importance of fungi to the rainforest is illustrated by a sequence of them fruiting, including a parasite called cordyceps. The mutual benefits of the relationship between carnivorous pitcher plants and red crab spiders is also discussed. In the Congo, roaming forest elephants are shown reaching a clearing to feed on essential clay minerals within the mud. Finally, chimpanzees are one of the few jungle animals able to traverse both the forest floor and the canopy in search of food. In Uganda, members of a 150-strong community of the primates mount a raid into neighbouring territory in order to gain control of it. Planet Earth Diaries looks at filming displaying birds of paradise.

9. «Shallow Seas»

Broadcast 26 November 2006, this programme is devoted to the shallow seas that fringe the world’s continents. Although they constitute 8% of the oceans, they contain most marine life. As humpback whales return to breeding grounds in the tropics, a mother and its calf are followed. While the latter takes in up to 500 litres of milk a day, its parent will starve until it travels back to the poles to feed — and it must do this while it still has sufficient energy left for the journey. The coral reefs of Indonesia are home to the biggest variety of ocean dwellers. Examples include banded sea kraits, which ally themselves with goatfish and trevally in order to hunt. In Western Australia, dolphins ‹hydroplane› in the shallowest waters to catch a meal, while in Bahrain, 100,000 Socotra cormorants rely on shamals that blow sand grains into the nearby Persian Gulf, transforming it into a rich fishing ground. The appearance of algae in the spring starts a food chain that leads to an abundant harvest, and sea lions and dusky dolphins are among those taking advantage of it. In Southern Africa, as chokka squid are preyed on by short-tail stingray, the Cape fur seals that share the waters are hunted by the world’s largest predatory fish: the great white shark. On Marion Island in the Indian Ocean, a group of king penguins must cross a beach occupied by fur seals that do not hesitate to attack them. Planet Earth Diaries shows the difficulties of filming the one-second strike of a great white shark.

10. «Seasonal Forests»

Broadcast 3 December 2006, the penultimate episode surveys the coniferous and deciduous seasonal woodland habitats — the most extensive forests on Earth. Conifers begin sparsely in the Arctic but soon dominate the land, and the taiga circles the globe, containing a third of all the Earth’s trees. Few creatures can survive the Arctic climate all year round, but the moose and wolverine are exceptions. 1600 kilometres to the south, on the Pacific coast of North America, conifers have reached their full potential. These include some of the world’s tallest trees: the redwoods. Here, a pine marten is shown stalking a squirrel, and great grey owl chicks take their first flight. Further south still, in the Valdivian forests of Chile, a population of smaller animals exist, including the pudú and the kodkod. During spring in a European broad-leaved forest, a mandarin duck leads its day-old family to leap from its tree trunk nest to the leaf litter below. On a summer night on North America’s east coast, periodical cicadas emerge en masse to mate — an event that occurs every seventeen years. After revisiting Russia’s Amur leopards in winter, a timelapse sequence illustrates the effect of the ensuing spring on the deciduous forest floor. In India’s teak forests, a langur monkey strays too far from the chital that act as its sentinels and falls prey to a tiger. Planet Earth Diaries explains how aerial shots were achieved by the use of a ‹cinebule›, an adapted hot air balloon.

11. «Ocean Deep»

Broadcast 10 December 2006, the final instalment concentrates on the most unexplored area of the planet: the deep ocean. It begins with a whale shark used as a shield by a shoal of bait fish to protect themselves from yellowfin tuna. Also shown is an oceanic whitetip shark trailing rainbow runners. Meanwhile, a 500-strong school of dolphins head for the Azores, where they work together to feast on scad mackerel. Down in the ocean’s furthest reaches, some creatures defy classification. On the sea floor, scavengers such as the spider crab bide their time, awaiting carrion from above. The volcanic mountain chain at the bottom of the Atlantic Ocean also sustains life through the bacteria that surround its sulphide vents. There are thought to be around 30,000 undersea volcanoes, some of them taller than Mount Everest. Their sheer cliffs provide anchorage for several corals and sponges. Nearer the surface, the currents that surround these seamounts force nutrients up from below and thus marine life around them is abundant. Off the Mexican coast, a large group of sailfish encircle another shoal of bait fish. The hunters change colour as a message of their intentions, since an attack could also be fatal to others of their number. The last sequence depicts the largest animal on Earth: the blue whale, of which 300,000 once roamed the world’s oceans. Now less than 3% remain. Planet Earth Diaries shows the search in the Bahamas for oceanic whitetip sharks.

«Our planet is still full of wonders. As we explore them, so we gain not only understanding, but power. It’s not just the future of the whale that today lies in our hands: it’s the survival of the natural world in all parts of the living planet. We can now destroy or we can cherish. The choice is ours.»

— David Attenborough, in closing

Technical Specs

Video Codec: XviD
Video Bitrate: 1822 kbps
Video Resolution: 640 x 352
Video Aspect Ratio: 16:9
Audio Codec: MP3
Audio BitRate: 192 kbps
Audio Channels: 2
RunTime Per Part: 48:00
Number Of Parts: 5
Part Size: 700
Ripped by HankEvans

لینک های دانلود | Download | مجموعه ی BBC Planet Earth (لینک های راپیدشیر با آپ لود اختصاصی تک سافت)

http://rapidshare.com/files/72333556/BBC_PEEP1.part1.rar
http://rapidshare.com/files/72333638/BBC_PEEP1.part2.rar
http://rapidshare.com/files/72333735/BBC_PEEP1.part3.rar
http://rapidshare.com/files/72333810/BBC_PEEP1.part4.rar
http://rapidshare.com/files/72333881/BBC_PEEP1.part5.rar
http://rapidshare.com/files/72333984/BBC_PEEP1.part6.rar
http://rapidshare.com/files/72334084/BBC_PEEP1.part7.rar
http://rapidshare.com/files/72334113/BBC_PEEP1.part8.rar

http://rapidshare.com/files/72334179/BBC_PEEP2.part1.rar
http://rapidshare.com/files/72334276/BBC_PEEP2.part2.rar
http://rapidshare.com/files/72334378/BBC_PEEP2.part3.rar
http://rapidshare.com/files/72334455/BBC_PEEP2.part4.rar
http://rapidshare.com/files/72334555/BBC_PEEP2.part5.rar
http://rapidshare.com/files/72334639/BBC_PEEP2.part6.rar
http://rapidshare.com/files/72334709/BBC_PEEP2.part7.rar
http://rapidshare.com/files/72334737/BBC_PEEP2.part8.rar

http://rapidshare.com/files/72334829/BBC_PEEP3.part1.rar
http://rapidshare.com/files/72334907/BBC_PEEP3.part2.rar
http://rapidshare.com/files/72334986/BBC_PEEP3.part3.rar
http://rapidshare.com/files/72335054/BBC_PEEP3.part4.rar
http://rapidshare.com/files/72335130/BBC_PEEP3.part5.rar
http://rapidshare.com/files/72335227/BBC_PEEP3.part6.rar
http://rapidshare.com/files/72335355/BBC_PEEP3.part7.rar
http://rapidshare.com/files/72335402/BBC_PEEP3.part8.rar

http://rapidshare.com/files/72335523/BBC_PEEP4.part1.rar
http://rapidshare.com/files/72335621/BBC_PEEP4.part2.rar
http://rapidshare.com/files/72335729/BBC_PEEP4.part3.rar
http://rapidshare.com/files/72335833/BBC_PEEP4.part4.rar
http://rapidshare.com/files/72335953/BBC_PEEP4.part5.rar
http://rapidshare.com/files/72336073/BBC_PEEP4.part6.rar
http://rapidshare.com/files/72336189/BBC_PEEP4.part7.rar
http://rapidshare.com/files/72336222/BBC_PEEP4.part8.rar

http://rapidshare.com/files/72336315/BBC_PEEP5.part1.rar
http://rapidshare.com/files/72336411/BBC_PEEP5.part2.rar
http://rapidshare.com/files/72336492/BBC_PEEP5.part3.rar
http://rapidshare.com/files/72336590/BBC_PEEP5.part4.rar
http://rapidshare.com/files/72336695/BBC_PEEP5.part5.rar
http://rapidshare.com/files/72336784/BBC_PEEP5.part6.rar
http://rapidshare.com/files/72336870/BBC_PEEP5.part7.rar
http://rapidshare.com/files/72336909/BBC_PEEP5.part8.rar

http://rapidshare.com/files/72336997/BBC_PEEP6TD.part1.rar
http://rapidshare.com/files/72337092/BBC_PEEP6TD.part2.rar
http://rapidshare.com/files/72337188/BBC_PEEP6TD.part3.rar
http://rapidshare.com/files/72337280/BBC_PEEP6TD.part4.rar
http://rapidshare.com/files/72337373/BBC_PEEP6TD.part5.rar
http://rapidshare.com/files/72337499/BBC_PEEP6TD.part6.rar
http://rapidshare.com/files/72337599/BBC_PEEP6TD.part7.rar
http://rapidshare.com/files/72337636/BBC_PEEP6TD.part8.rar

http://rapidshare.com/files/72719767/BBC_PEEP6.part1.rar
http://rapidshare.com/files/72719947/BBC_PEEP6.part2.rar
http://rapidshare.com/files/72720129/BBC_PEEP6.part3.rar
http://rapidshare.com/files/72720354/BBC_PEEP6.part4.rar
http://rapidshare.com/files/72720562/BBC_PEEP6.part5.rar
http://rapidshare.com/files/72720834/BBC_PEEP6.part6.rar
http://rapidshare.com/files/72721066/BBC_PEEP6.part7.rar

http://rapidshare.com/files/72721395/BBC_PEEP7.part1.rar
http://rapidshare.com/files/72721614/BBC_PEEP7.part2.rar
http://rapidshare.com/files/72721845/BBC_PEEP7.part3.rar
http://rapidshare.com/files/72722112/BBC_PEEP7.part4.rar
http://rapidshare.com/files/72722434/BBC_PEEP7.part5.rar
http://rapidshare.com/files/72722670/BBC_PEEP7.part6.rar
http://rapidshare.com/files/72722753/BBC_PEEP7.part7.rar

http://rapidshare.com/files/72722918/BBC_PEEP8.part1.rar
http://rapidshare.com/files/72723170/BBC_PEEP8.part2.rar
http://rapidshare.com/files/72723348/BBC_PEEP8.part3.rar
http://rapidshare.com/files/72723599/BBC_PEEP8.part4.rar
http://rapidshare.com/files/72723812/BBC_PEEP8.part5.rar
http://rapidshare.com/files/72724025/BBC_PEEP8.part6.rar
http://rapidshare.com/files/72724197/BBC_PEEP8.part7.rar

http://rapidshare.com/files/72724455/BBC_PEEP9.part1.rar
http://rapidshare.com/files/72724669/BBC_PEEP9.part2.rar
http://rapidshare.com/files/72724900/BBC_PEEP9.part3.rar
http://rapidshare.com/files/72725143/BBC_PEEP9.part4.rar
http://rapidshare.com/files/72725380/BBC_PEEP9.part5.rar
http://rapidshare.com/files/72725558/BBC_PEEP9.part6.rar
http://rapidshare.com/files/72725705/BBC_PEEP9.part7.rar

http://rapidshare.com/files/72725899/BBC_PEEP10.part1.rar
http://rapidshare.com/files/72726084/BBC_PEEP10.part2.rar
http://rapidshare.com/files/72726346/BBC_PEEP10.part3.rar
http://rapidshare.com/files/72726568/BBC_PEEP10.part4.rar
http://rapidshare.com/files/72726760/BBC_PEEP10.part5.rar
http://rapidshare.com/files/72726998/BBC_PEEP10.part6.rar
http://rapidshare.com/files/72727323/BBC_PEEP10.part7.rar

http://rapidshare.com/files/72727657/BBC_PEEP11.part1.rar
http://rapidshare.com/files/72727875/BBC_PEEP11.part2.rar
http://rapidshare.com/files/72728190/BBC_PEEP11.part3.rar
http://rapidshare.com/files/72728413/BBC_PEEP11.part4.rar
http://rapidshare.com/files/72728574/BBC_PEEP11.part5.rar
http://rapidshare.com/files/72728785/BBC_PEEP11.part6.rar
http://rapidshare.com/files/72729024/BBC_PEEP11.part7.rar
http://rapidshare.com/files/72729120/BBC_PEEP11.part8.rar

حجم تقریبی : 50GB
فرمت DivX DVDRip و کیفیت بسیار بالا Quality: Very High
پسورد فايل زيپ : http://www.taksoft.com

تذکر: به کوچک نوشته شدن تمام حروف رمز توجه کنید.
.:: تمامی قسمت ها | دانلود رایگان | آپ لود اختصاصی تک سافت | زبان اصلی | کیفیت بالا …

Advertisements

~ توسط HMD در مارس 8, 2009.

6 پاسخ to “دانلود رایگان مجموعه ی BBC Planet Earth”

 1. natonstam

 2. نترس نترس نترس. هر قطره خون ریخته شده تقاسش پس گرفته خواهد شد.هر جان داده شده هزارها جان دیگر را استقامت خواهد داد. در تاریخ دنیا هیچ دولتی با کشتن مردمش دوام نخواهد آورد حالا چطور این ظاهر مسلمانان دوام خواهند آورد .عزیزانم درخت آزادی با خون عزیزان و شهدا آبیاری میشود نه با آب. جنایات این قاتلان وسیلهٔ است برای آزادی مردم شجاع ایران. برای آزادی ملت ایران مقدس صد بار جان خواهم داد.

  هموطنان عزیزم: حضرت محمد با کفار جنگید امام حسین با کفار جنگید، آیا مردم مسلمان ایران کافرند چرا مردم مسلمان ایران قتل عام میشوند. بسیجی‌،پاسدار،ارتشی،دانشجو،بازاری ما همه ایرانی‌ و مسلمان هستیم. تاریخ نشان داده که هر دولتی که مردم خودش را به هر دلیلی‌ کشت از کار بر خواهد افتاد و حضرت عظما،احمدی‌نژاد،بسیج و غیره استثنا ندارند.خداوند از ظلم هیچ شخصی‌ نخواهد گذشت. به نام اسلام جوانها کشته شدند به نام اسلام خانوادهها داغدار شدند حالا چطور میشه باور کرد که خدا وجود ندارد.بسیجیهای عزیز،پاسداران از راه بدر شده دستهاتون را آغشته به خون معصومین نکنید.آزادی کلام،آزادی فکر و بیان انسان را کافر نخواهد کرد به اسلام و مسلمانان رحم کنید تا خداوند به شما رحم نماید.چاره ای‌ ندارم جز اینکه از ارتش مقدس بخواهم که این جنایات فقط به دست ارتش به انتها خواهد رسید.‌ای سرباز،ای نگهبان وطن ، به داد میهن و هموطنان برس.

  نقش آیات قرانی در پیشگیری از ناهنجاری‌های اجتماعی
  گاهی در جامعه اتفاق می افتد که شاهدین یک امر بدون در نظر گرفتن رضایت خداوند ورعایت حق مردم از شهادت واقعی کتمان می کنند وبهانه آنها این است که اگر حق مردم هم تضییع می شود ولی آنها خودر ا به دردسر نیندازند در صورتیکه در ایات زیر اشاره شده که کتمان شهادت یک عمل طالح وزشت است :۱۴۰و۱۴۶و۲۸۳بقره و۱۰۶مائده و۳۳انعام

  rooheneda@gmail.com

 3. ای ول . به حرفات .

 4. اسلحه ها کجا پیدا شدند
  آن جوانهای عزیز با کدام گلوله ها کشته شدند
  گلوله های پلیس؟ یا گلوله های آدمهایی که در دادگاه اعتراف کردند؟
  چرا وقتی bbc به سالم بودن انتخابات اعتراف کرد آقای موسوی که از احساسات مردم استفاده کردند و بدون اینکه سید باشند از شال سبز استفاده کردند،قبول نمی کنند

 5. سلام
  وبلاگ جالبی دارین، حالا اگه خواستین به سایت منم سر بزنید
  OnlineP30.ir
  تو این سایت آخرین مطالب ده ها سایت مرتبط با دانلود نرم افزار رو یکجا میبینید.
  موفق باشید.

 6. سلام
  لینک ها خرابند

  توسط رپیدشر حذف شده اند …

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

 
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: