روحاني: دولت نهم فكر مي كند حكومت كردن يعني تبليغات، آمارسازي و گزافه‌گويي

6587038

رييس مركز تحقيقات استراتژيك مجمع تشخيص مصلحت نظام با اعتقاد به اين كه فضاي سياسي كشور هم‌اكنون به دو قطب جديد يعني «مدافعان وضع موجود» و «خواستاران وضع بهتر» تقسيم شده و هر كس بايد ببيند كه در كجاي اين قطب‌بندي ايستاده است، گفت: رقابت اصلي در انتخابات رياست‌جمهوري دهم بر خلاف گذشته بين يك كانديداي اصلاح‌طلب و اصولگرا يا راست و چپ نيست.

به گزارش خبرگزاري انتخاب، وي افزود: رقابت اصلي بين دو قطبي است كه يكي از آن‌ها از وضعيت موجود دفاع مي‌كند و شرايط كشور طي چهار سال گذشته را ايده‌آل مي‌بيند و ديگري منتقد وضعيت موجود و معتقد است ادامه شرايط فعلي خيلي قابل تحمل نيست، شرايط بايد تغيير كند و خواستار شرايط بهتر براي كشور است.


حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني شامگاه يك‌شنبه طي سخناني در جمع اعضاي شوراي مركزي حزب اعتدال و توسعه با تاكيد بر آنچه حساسيت ويژه و منحصر به فرد انتخابات رياست‌جمهوري دهم خواند اظهار عقيده كرد: اهميت و حساسيت‌ اين انتخابات به حدي است كه مي‌توان آن را «ليلة‌القدر» نظام و كشور و مردم دانست.

روحاني هم‌چنين با يادآوري آنچه شرايط خاص كشور و انتقادات گسترده نخبگان و كارشناسان خواند، گفت: كسي نمي‌گويد طي چهار سال گذشته در زمينه مسائل اقتصادي هيچ كاري انجام نشده است. در مقابل، هيچ كس هم نبايد انكار كند كه شاخص‌هاي كلان اقتصادي كشور نگران‌كننده و مؤيد آن است كه در وضعيت خوبي به سر نمي‌بريم. يك مرور كوتاه بر شاخص‌هايي مانند رشد توليد ناخالص ملي، رشد سرمايه‌گذاري، بهره‌وري، تورم، بيكاري، درآمد سرانه، رفاه عمومي، سهولت انجام كسب و كار، آزادي اقتصادي، فضاي كسب و كار و ميزان صادرات واردات نشان مي‌دهد كه وضع كشور خوب نيست و نگراني‌هاي جدي‌اي براي آينده وجود دارد.

وي با ابراز اين اعتقاد كه كه تبليغات گسترده، تكراري و گاهي خسته‌كننده درباره بهره‌برداري از فلان جاده روستايي يا فلان سالن ورزشي و پروژه عمراني را نمي‌توان به معناي معجزه دستگاه اجرايي دانست و براي بررسي منصفانه عملكرد يك دولت بايد به شاخص‌هاي كلان اقتصادي مراجعه كرد، افزود: شاخص‌هاي مربوطه عدالت از جمله ضريب جيني نشان مي‌دهد كه فاصله دهك‌هاي بالا و پايين طي چهار سال اخير بيشتر شده است.

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام ابراز عقيده كرد: اي كاش مي‌شد بگوييم كه حداقل در حوزه‌هاي سياسي، اجتماعي و فرهنگي وضع خوبي پيدا كرده‌ايم؛ اين در حالي است كه بررسي شاخص‌هايي نظير اعتماد عمومي، رضايت‌مندي عمومي، مشاركت عمومي، انتقادپذيري دولت، شفافيت عملكرد دولت، پاسخگو بودن، ثبات سياسي، ثبات مديريت، امنيت شغلي، نشاط سياسي در ميان جوانان، آمار اعتياد، طلاق، جرايم مختلف و ده‌ها شاخص ديگر نشان مي‌دهد كه شرايط سياسي، اجتماعي و فرهنگي كشور نيز وضعيت بهتري از شرايط اقتصادي ندارد.

روحاني با بيان اين كه آمار مربوط به شاخص‌هاي فوق نه توسط منتقدان دولت كه از سوي دستگاه‌هاي دولتي‌اي چون بانك مركزي و مركز آمار ايران ارائه شده‌اند، گفت: بايد گفت در شرايطي كه كشور در چهار سال گذشته از درآمد افسانه‌اي 305 ميليارد دلاري نفت، گاز و ميعانات گازي برخوردار بود، سه قوه بيشترين هماهنگي را با يكديگر داشته و به قول معروف از يك جناح بودند، تحولات و شرايط منطقه به نفع ما رقم خورده و خلاصه همه چيز براي يك جهش تاريخي در كشور فراهم بود؛ نتوانستيم از اين شرايط عالي استفاده كنيم.

روحاني ادامه داد: متاسفانه اين روزها رسانه ملي ما نيز به يك رسانه دولتي تبديل شده است. اما بايد توجه داشت كه حقايق مخصوصاً در دنياي امروز كه عصر ارتباطات و گردش اطلاعات است از مردم پنهان نمي‌ماند و با جعبه جادوي تلويزيون نمي‌توان ملتي چون ملت ايران را سحر و جادو كرد.

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام در بخش ديگري از اظهاراتش با اشاره به آرايش سياسي كشور در آستانه انتخابات رياست‌ جمهوري دهم گفت: در اين انتخابات جناح‌بندي‌هاي رايج و مصطلح كشور وجود ندارد و شاهد شكل‌گيري يك دوقطبي جديد و سرنوشت‌ساز هستيم. رقابت اصلي در اين انتخابات بين يك نامزد اصلاح‌طلب و اصولگرا يا يك كانديداي راست و چپ نيست؛ بلكه رقابت اصلي بين دو قطبي است كه يكي از آن‌ها از وضعيت موجود دفاع مي‌كند و شرايط كشور طي چهار سال گذشته را ايده‌آل مي‌بيند و ديگري منتقد وضعيت موجود است و معتقد است كه شرايط بايد تغيير كند و ايران و ملت بزرگ اين سرزمين به جايگاه بلندي كه حق آن‌هاست برسند. در حقيقت دو اردوگاه متفاوت ايجاد شده كه اردوگاه اول معتقد است وضعيت سياسي، اقتصادي و بين‌المللي كشور در تمام زمينه‌ها ايده‌آل است و اردوگاه دوم تاكيد مي‌كند كه وضع موجود قابل دفاع نيست و با مديريت بهتر مي‌توان شرايط مطلوب‌تري را براي كشور به وجود آورد.

روحاني تاكيد كرد: در انتخابات رياست ‌جمهوري دهم، آن‌هايي كه شرايط موجود كشور را قبول دارند و ادامه روند چهار سال گذشته را مي‌پسندند در يك قطب قرار مي‌گيرند و آن‌هايي كه منتقد شرايط چهار سال گذشته هستند و معتقدند با تغيير و تحول مي‌توان وضعيت بهتري را ايجاد كرد در قطب مقابل جاي دارند. اگر در انتخابات‌هاي گذشته شاهد يك دسته‌بندي و قطب‌بندي سياسي و جناحي صرف بوديم، فضاي سياسي كشور هم‌اكنون به دو قطب جديد يعني «مدافعان وضع موجود» و «خواستاران وضع بهتر» تقسيم شده و هر كس بايد ببيند كه در كدام يك از اين دو قطب‌ قرار دارد.

وي افزود: سرنوشت نهايي اين رقابت روز 22 خرداد در پاي صندوق‌هاي راي رقم مي‌خورد و اقشار تحصيل كرده، نخبه و مرجع بايد بدانند كه مسئوليت ملي، تاريخي و ديني بزرگي را بر دوش دارند. سكوت، بي‌تفاوتي يا حاشيه‌نشيني نخبگان در شرايط فعلي تحت هيچ شرايط و با هيچ استدلالي قابل توجيه نيست. من به سهم خود به تمام نخبگان، دانشگاهيان، دانشجويان، روزنامه‌نگاران و فرهيختگان، علما و روحانيون، فعالان سياسي و اجتماعي و اقتصادي و تمام دوستداران نظام و كشور فراخوان مي‌دهم كه در اين برهه تاريخي مسئوليت ديني و ملي خود را به درستي انجام دهند.

عضو مجلس خبرگان رهبري ابراز عقيده كرد: من معتقدم كه ادامه شرايط موجود را نمي‌توان پسنديد. مساله اين است كه با تصويب سند چشم‌انداز، برنامه چهارم و سياست‌هاي كلي اصل 44 همه‌چيز براي توسعه و پيشرفت كشور آماده شده بود و دولت مي‌توانست با استفاده از فرصت‌هاي استثنايي چهار سال اخير كشور را در آن مسير به جلو ببرد، اما نهايتاً به دليل مشكلات مديريتي ناكام مانديم.

رييس مركز تحقيقات استراتژيك مجمع تشخيص مصلحت نظام با طرح اين سوال كه «مگر مي‌توان بدون ثبات در مديريت و قانون‌گرايي پيشرفت كرد»، در بيان اعتقادش گفت: كمتر زماني را مي‌توان در 30 سال گذشته مانند اين چهار سال پيدا كرد كه دستگاه اجرايي اين گونه نسبت به قوه مقننه و مصوبات مجلس بي‌تفاوت باشد. هنگامي كه يك مدير اجرايي به خود اجازه مي‌دهد در مقابل مجلس شوراي اسلامي كه در راس امور است قد علم كند و مصوبات و خواسته‌هاي خانه ملت را به آساني ناديده بگيرد و هنگامي كه برخوردهاي سليقه‌اي و خودمحوري باب ‌شود، بايد احساس خطر كرد.

حسن روحاني در بخش ديگري از اظهاراتش در پاسخ به ادامه درخواست‌هاي قبلي حزب اعتدال و توسعه براي كانديداتوري در انتخابات رياست‌جمهوري، گفت: «شرايط سياسي كشور به گونه‌اي است كه نمي‌توان سكوت كرد و بي‌تفاوت ماند و به همين دليل من از سال گذشته تصميم گرفتم حضور پررنگتري در عرصه سياسي داشته باشم كه در آينده نيز به وظيفه خود در اين زمينه عمل خواهم كرد. به خوبي مي‌دانم كه نقد و دلسوزي كردن مخصوصاً در شرايط فعلي بسيار پرهزينه است اما اين هزينه را به جان خريدم و باز هم آماده انواع تخريب‌ها و تهاجمات ناجوانمردانه هستم».

وي با طرح اين پرسش كه «مگر مي‌شود نسبت به سرنوشت نظام و انقلاب و كشور بي‌تفاوت باشيم»، افزود: «من به عنوان يك سرباز كوچك از روز آغاز نهضت اسلامي و از سال 1341 در كنار ساير دوستان و انقلابيون فعاليت كرده‌ام تا اين كه معجزه تاريخي رخ داد و انقلاب اسلامي در سال 1357 به ثمر رسيد. از آن زمان نيز تا كنون يك لحظه از پاي ننشسته‌ام و در كنار ساير همرزمان، تحت راهبري امام خميني (ره) و بعد هم راهبري مقام معظم رهبري به سهم خود براي اعتلاي نظام كوشيده‌ام. انقلاب اسلامي چيزي نبود كه به سادگي به دست بيايد و آن همه رنج، تبعيد، زجر و آوارگي نيز چيزي نيست كه به آساني فراموش شود. براي حفظ و رشد انقلاب اسلامي، فداكاري‌ها و جان‌فشاني‌هاي بسياري صورت گرفته كه يك نمونه آن دفاع مقدس است. بنابراين نمي‌توانيم نسبت به سرنوشت كشور، انقلاب و مردم بي‌تفاوت باشيم و ساكت بنشينيم و تماشا كنيم. وظيفه ديني و ملي ماست كه در صحنه حاضر باشيم و اگر نقدي به مسائل داريم، دلسوزانه و سازنده مطرح كنيم».

عضو مجلس خبرگان ادامه داد: از سال گذشته از آن جا كه به انتخابات رياست‌جمهوري نزديك مي‌شديم و زمينه لازم براي اصلاح شرايط و تغيير وضع فعلي وجود داشت، به صورت پررنگ در عرصه سياسي كشور حاضر شدم و انتقادات دلسوزانه و مشفقانه خود را مطرح كردم. اين انتقادات البته هزينه سنگيني هم داشت كه تخريب‌هاي سازمان‌يافته رسانه‌اي، شايعه سازي و حتي اين اواخر پخش جزوات و شبنامه‌هاي تخريبي عليه اينجانب در چند شهرستان بخشي از آن بود. با اين حال از آن جا كه آگاهي مردم و نخبگان را بسيار مهم مي‌دانستم و احساس مسئوليت مي‌كردم اين هزينه‌ها را با جان و دل پذيرا شدم و همچنان هم به حضور پررنگ خود در صحنه ادامه خواهم داد. ياران امام (ره) در كوران حوادث نهضت اسلامي و انقلاب اسلامي آبديده شده‌اند و كساني كه پشت صحنه تخريب‌هاي سازمان‌يافته قرار دارند بايد بدانند كه امثال من را با فحش و تخريب در سايت‌ها يا پخش شبنامه نمي‌توان وادار به سكوت و بي‌تفاوتي كرد. براي اعتلاي كشور بايد فداكاري كرد و من نيز به سهم خود از بذل جان و آبروي خويش در مسير خدمت به مردم مضايقه نخواهم كرد.

روحاني در عين حال تصريح كرد: البته بحث كانديداتوري در انتخابات موضوع ديگري است. سال گذشته در پاسخ به دوستان هر دو جناح كه ابراز لطف كرده و خواستار كانديداتوري من مي‌شدند تاكيد مي‌كردم كه اگر ضرورت باشد آمادگي ورود به اين عرصه را خواهم داشت و اداي وظيفه خواهم كرد. با اين حال در شرايط كنوني و با آرايش سياسي فعلي احساس مي‌كنم اين اميد وجود دارد كه يك رقابت جدي در جامعه ايجاد شود و سليقه‌هاي مختلف بتوانند به پاي صندوق آرا بروند. اگر اين رقابت جدي ميان «مدافعان وضع موجود» و «مخالفان وضع موجود» شكل بگيرد، بديهي است كه كانديداتوري افراد ديگري كه ضرورت ندارد منجر به تشتت آرا خواهد شد كه طبيعتاً به نفع هدف نهايي ما نخواهد بود. هدف نهايي ما اصلاح وضعيت فعلي و بهبود شرايط كشور است و با آرايش سياسي فعلي همانطور كه در يك ماه گذشته چندين نوبت گفته‌ام براي كانديداتوري احساس ضرورتي نمي‌كنم. گرچه برخي نخبگان و احزاب و تشكل‌هاي دانشجويي نظر ديگري داشتند و دارند اما من به آن جمع بندي نرسيدم.

عضو مجلس خبرگان رهبري هم‌چنين ضمن ابراز تشكر از شوراي مركزي حزب اعتدال و توسعه گفت: امروز در كشور به غير از گفتمان «اصولگرايي» و «اصلاح‌طلبي» دو گفتمان ديگر هم وجود دارد كه گفتمان «افراط گري» و گفتمان «اعتدال» است. حزب اعتدال و توسعه منادي گفتمان اعتدال و ميانه‌روي است و در نقطه مقابل افراطيون قرار دارد.

روحاني در خاتمه ابراز اميدواري كرد كه حزب اعتدال و توسعه در اين مقطع حساس تاريخي به وظيفه خود عمل و در بين نامزدهاي موجود از كسي حمايت كند كه بتواند به مشكلات كشور پايان داده و شرايط بهتري را براي كشور ايجاد كند.

Advertisements

~ توسط HMD در مه 5, 2009.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

 
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: