میرحسین موسوی: پایبندی دولت به اطاعت از ولی فقیه را در جدا کردن سازمان حج دیدیم!

mirhosein54

مهندس میرحسین موسوی در دانشگاه مازندران با اشاره به پلاکادری که روی آن نوشته شده بود «بهار نزدیک است» گفت:«من هم معتقدم «بهار نزدیک است» و ما باید از فضای تیره و مبهم عبور کنیم و به فضای روشنی منتقل شویم.»

به گزارش قلم، موسوی در جمع پرشور و در میان استقبال و تشویق های دانشجویان پردیس بابلسر دانشگاه مازندران گفت:«شاخص‌هایی که در سال‌های اخیر در دست داشته‌ایم موجب غرور و افتخار ما نیست و باید دگرگون شود.»

وی، شاخص های موجود در سیاست، اقتصاد و فرهنگ را قابل تکیه‌ ندانست و اظهار داشت:«‌این شاخص‌ها دورنماها را تیره کرده و امیدها را کم‌فروغ کرده است. ما به فضایی پرامید نیاز داریم.»

این رفتارها متعلق به دوران قاجار است

نخست وزیر دوران دفاع مقدس در ادامه درباره مسایل سیاست خارجی، با بیان اینکه در سیاست خارجی ماجراجویی‌ها و سر و صداهایی داشتیم که ارتباطی با تکیه بر اصول و ارزش‌ها و منافع ملی ما ندارد و موجب ایجاد خصومت در جهان علیه خودمان شده‌ایم که یک نمونه آن را اخیرا در سوییس شاهد بودیم اظهار داشت:«شاید توجه نکنیم که اثرگذاری این سیاست‌ها در روحیه ملت ما تا چه حد بالاست. احساس عدم امنیت و وجود فضایی که حس می‌شود فرد ایرانی در برابر هنجارهای بین‌المللی تنهاست و سیاست‌هایی نظیر اینها به شدت به توسعه ما آسیب رسانده است و سیاست‌های اقتصادی ما نیز همین طور است.»

موسوی با بیان اینکه کارهای صورت گرفته، دفعی، آنی و بدون برنامه است، افزود:«نماد این برنامه‌ها منحل کردن سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی است. شوراهای تصمیم‌گیر و اثرگذار و دستگاه‌های برنامه‌ریزی نظیر شورای پول و اعتبار و شورای عالی آموزش و نزدیک به 18 شورای مهم را ظرف یک شب منحل یا در کمیسیون‌های دولت ادغام کردند؛ بنابراین اصلا غیرعادی نیست که نقدینگی به بیش از دو برابر رسیده است.»

وی که در بخش های مختلف سخنان مورد تشویق و حمایت دانشجویان قرار می گرفت، ادامه داد:«متاسفانه دوستان فکر می کنند افزایش نقدینگی و افزایش تورم هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارند و نتیجه این تفکر موجب فقر، به خاک نشستن کشاورزان و زراعت‌گران و فشار بر مردم مستضعف ما شده است. امروز کشور ما از نیروهای فهیم بهره‌مند است اما متاسفانه از این نیروهای متخصص به درستی استفاده نشده است.»

موسوی بیان کرد:«ظاهر این رفتارها، البته مدرن است اما در حقیقت اگر به معیارها و نحوه تصمیم‌گیری در این سال ها رجوع کنیم، خواهیم دید که به نظر می‌آید مربوط به دوران قاجار است.»

میرحسین با تاکید بر اهمیت سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و نیز دیوان محاسبات عمومی گفت:«سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور برای این است که دولت نتواند فقط مطابق میل خود درآمدها را هزینه کند و در عین حال برای این است که مجلس بر هزینه‌ها نظارت کند و جلوی فساد و تخلفات را بگیرد اما متاسفانه امروز با این رفتارها مجلس در محذوریت قرار گرفته است. دیوان محاسبات عمومی نیز مهم‌ترین دستگاه نظارتی کشور به ویژه در بحث بودجه است.»

وی با بیان اینکه مساله بودجه یک مساله کلیدی است زیرا در کنار معانی اقتصادی، معنای فرهنگی و سیاسی هم دارد و بسیاری از فسادها در دنیا ناشی از انحرافات از همین مساله است اظهار داشت:«هر نوع امکانی که بتواند به مجلس اجازه دهد که هزینه‌ها را کنترل کنیم، قابل توجه خواهد بود. در غیر این صورت مجلس فقط می‌تواند گزارش‌هایی را مطرح کند.»

موسوی با تاکید بر اینکه هنوز هم برای ما روشن نیست که نزدیک به 300 میلیارد دلار درآمد نفتی ما کجا هزینه شده است؟ تصریح کرد:«ما اصلا می‌گوییم همه این درآمدها درست هزینه شده است اما مردم که نامحرم نیستند پس چرا فهرست این هزینه‌ها را در اختیار مردم نمی‌گذارید؟ این فهرست را در اختیار مردم بگذارید؟»

در این لحظات دانشجویان با تشویق ها و شعارهایشان، موسوی را مورد حمایت قرار دادند.

مهندس موسوی با تاکید بر شفاف بودن هزینه‌ها در کشور افزود:«نه تنها بودجه عمومی دولت بلکه بودجه‌ها و هزینه‌های سازمان‌های مختلف باید شفاف باشد و مردم باید بدانند پول‌هایی که برای اقتصاد صدقه‌ای هزینه می‌شود، از کجا می‌آید؟ طبق گزارش مجلس، هزاران تخلف در یک سال اجرای بودجه و میلیاردها دلار نیز به صورت بی‌تکلیف وجود دارد که معلوم نیست چرا به خزانه ریخته نشده است.»

وی ادامه داد:«25 درصد تورم امروز یعنی پایین آمدن قدرت خرید مردم به نفع عده خاصی که در کشور از آن بهره می‌گیرند.»

پاسخ میرحسین به شعار مرگ بر ضد ولایت فقیه یک بسیجی‌

آخرین نخست وزیر ایران و رییس فرهنگستان هنر همچنین با اشاره به برخی مسایل فرهنگی اظهار داشت:«دولت باید بسترساز فعالیت‌های فرهنگی باشد و نمی‌تواند آمرانه با مسایل فرهنگی برخورد کند. دولت باید فضایی را فراهم بیاورد که انتشاراتی‌ها و کتاب ها بیشتر شوند و فیلم‌های بیشتری ساخته شود. متاسفانه امروز به سمتی حرکت می‌کنیم که بیش از این که یک دولت فرهنگی داشته باشیم، فرهنگ دولتی پیدا کرده‌ایم و این شایسته ملت و جوانان ما نیست.»

در این لحظه، یکی از دانشجویان منتسب به بسیج دانشجویی خطاب به میرحسین موسوی شعار «مرگ بر ضد ولایت فقیه» سر داد که با واکنش دانشجویان مواجه شد.

مهندس موسوی در واکنش به برخورد این فرد گفت:«حرف ما هم همین است. ما پایبندی دولت برای اطاعت از ولی فقیه را در جدا کردن سازمان حج علی‌رغم دستور رهبری دیدیم! حرف از اطاعت از ولایت فقیه ساده است ولی اجرای آن خیلی ساده نیست.»

در این لحظه دانشجویان حاضر در سالن شعار «میرحسین، میرحسین حمایتت می‌کنیم» سر دادند.

در ادامه این جلسه درباره برنامه‌های اقتصادی مهندس موسوی برای دولت احتمالی آینده خود مطرح شد که وی در پاسخ گفت:«در وهله اول معتقدم که مدتی باید وقت صرف کنیم تا به یک ثبات نسبی در مدیریت‌ها برسیم و دستگاه‌های مهم تصمیم‌گیری احیا شوند چرا که امروز این دستگاه‌ها ویران شده‌اند.»

وی ادامه داد:«در زمان جنگ گاهی به جای هفته‌ای یک بار، هفته‌ای دو بار جلسه شورای اقتصاد را تشکیل می‌دادیم اما متاسفانه امروز اسمی از شورای اقتصاد در تصمیم‌گیری‌ها مطرح نیست. احیای ساختارهایی که تصمیم‌گیری‌ها را عقلانی می‌کند و دولت را با بدنه کارشناسی کشور متصل می‌کند، یکی از اولین قدم‌هاست.»

موسوی، نگاه مجدد به بودجه را یکی دیگر از گام‌های دولت بعدی دانست و افزود:«آن طور که عنوان می‌شود چهل هزار میلیارد تومان کسری بودجه داریم و بدین ترتیب نگاه مجدد به بودجه و رفع این مشکل یکی دیگر از کارهایی است که باید صورت بگیرد. ایجاد نهادی که بتواند منظم کار کند و فضا را برای کسب و کار و سرمایه‌گذاری فراهم نماید یکی دیگر از اقداماتی است که باید انجام شود.»

وی حمایت روشن و قطعی از تولید داخلی و داشتن مرزهایی مطمئن برای استفاده صحیح از فعالیت‌های بازرگانی را از دیگر گام‌های مهم دولت آینده عنوان کرد و گفت:«تمام این کارها باید انجام شود تا به یک نقطه آغاز برسیم و از آن به بعد که سیاست‌های کلی نظام که به تصویب رسیده‌اند عمل کنیم.»

موسوی اظهار داشت:«یکی از اولین کارها این است که اگر برنامه پنج ساله را داده باشند، آن را پس بگیریم و اصلاح کنیم و اگر هم نداده باشند، این برنامه را تدوین کرده و به پیش ببریم.»

اولویت‌ها براساس این است که کجا بیشتر هورا می‌کشند

نخست وزیر دوران دفاع مقدس، داشتن انضباط مالی در شرایط بحران اقتصادی جهانی کنونی را بسیار مهم ارزیابی کرد و با اشاره به ریخت و پاش‌های زیادی که در کشور وجود دارد و پروژه‌های مقطعی که انجام می‌شود گفت:«در هر استان که می‌روند از تصویب پروژه‌های فراوانی حرف می‌زنند که قطعا این از توان دولت خارج است و بیشتر ارزش تحریک ذهنی دارد و هیچ معنای توسعه‌ای ندارد.»

وی همچنین بر اجرای پروژه‌های اساسی، زیربنایی و درازمدت در کشور تاکید کرد و افزود:«متاسفانه امروز سرنوشت هزاران طرح کوچک و بزرگ در کشور به هم گره خورده است و اولویت‌بندی درستی وجود ندارد و متاسفانه اولویت‌ها براساس این است که کجا بیشتر هورا می‌کشند.»

دانشجویان حاضر در سالن با تشویق‌های پیاپی، سخنان مهندس موسوی را تایید می کردند.

هیچ‌گاه از خاتمی جدا نبوده‌ایم و الان هم در کنار هم هستیم

در ادامه‌ جلسه‌ پرسش و پاسخ با دانشجویان دانشگاه مازندران، از مهندش موسوی پرسیده شد که آیا آقای خاتمی در کابینه‌ی شما جایی دارند؟ موسوی پاسخ داد:«آقای خاتمی برادر عزیز ماست. ما از اول انقلاب در کنار یکدیگر کار کردیم و هیچ گاه هم از یکدیگر جدا نبودیم و خوشبختانه الان هم در کنار هم هستیم. من جرات و جسارت نمی‌کنم که چنین چیزی را مطرح کنم چرا که موقعیت، ‌شان و منزلت ایشان بسیار بیشتر از اینهاست.»

دانشجویان در این لحظه با شعار درود بر خاتمی، سلام بر موسوی، وی را تشویق کردند.

میرحسین سپس گفت:«آقای خاتمی چهره بسیار خوبی در صحنه‌ی بین‌المللی دارند و خدمات زیادی در این عرصه انجام داده‌اند و با وضعیتی که امروز داریم بیشتر از قبل ارزش آن خدمات روشن است. بنابراین بهترین و بیشترین خدمت را می‌توانند در این زمینه انجام دهند.»

وی با تاکید بر اینکه ما باید این سرمایه‌ها را در کشور حفظ کنیم افزود:«متاسفانه تخریب شخصیت‌ها منجر به خسارات عظیمی در جامعه‌ی ما شده است. ایشان (سید محمد خاتمی) به هر شکلی که خودشان صلاح بدانند کمک خواهند کرد. چون می‌توانند در مسائل بین‌المللی بسیار کمک کنند و تاثیرگذار باشند تا از وضعیت فعلی به شرایط بهتری منتقل شویم.»

مهندس موسوی در ادامه در پاسخ به پرسش دیگری درباره‌ی بحث قومیت‌ها، توجه به اصل 15 قانون اساسی به شعار خود مبنی بر «ایران پیشرفته با قانون، عدالت و آزادی» اشاره کرد و گفت:«اگر بخواهیم هر نوع تحولی منجر به سوءاستفاده‌گران و منجر به آشوب نشود مجبوریم از طرق قانونی عمل کنیم. قانون اساسی ما ظرفیت‌های فراموش‌شده‌ی زیادی دارد و من قطعا به اجرای آنها پایبند هستم.»

وی شوراهای شهر و روستا را در زمینه بحث اقلیت‌ها با اهمیت خواند و گفت:«اصول فراموش‌ شده‌ای در مورد شوراها در قانون اساسی داریم که اهمیت آن کمتر از اصل 15 نیست. ظرفیت این شوراها برای اینکه کار دولت را سبک کند، سطح مردم‌سالاری را افزایش دهد و سهم قومیت‌ها را در اداره کشور بیشتر کند باید بیشتر شود. یکی از کارهایی که خواهم کرد این است که وزارت کشور را موظف کنم که قانونی متناسب با آنچه در قانون اساسی آمده است برای شوراها تدوین کند.»

یکی از مهم‌ترین هدف‌های من در جهت ایجاد آزادی از ترس و رهایی از نیاز است

میرحسین درباره ارتباط با گروه‌های مختلف جامعه و اینکه از وی درخواست شد به صراحت پاسخ بگوید گفت:«من تصمیم گرفتم با یک فضای روشن و صادقانه وارد انتخابات شوم و با اهداف و بیانیه‌ای روشن وارد عرصه شدم و گفتم که من گفتمان خود را مطرح می‌کنم به اندازه‌ای که استقبال است پیش می‌روم و قطعا نسبت به آنچه می‌گویم متعهد هستم. من با طیف عظیمی از گروه‌های مختلف در ارتباط هستم و کسی نمی‌تواند من را محدود کند که با فلانی صحبت بکنم یا نکنم. من همیشه استقلال رای خود را داشته‌ام؛ در سال‌هایی که کار فرهنگی می‌کردم با گروه‌های مرجع میلیونی ارتباط داشتم ولی به این معنا نیست که استقلال رای خود را نداشته باشم.»

وی درباره‌ی مساله‌ فضای جامعه و دانشگاه‌ها و نیز دغدغه امنیت نیز گفت:«امنیت تنها برای دولت خوب نیست و اصل این است که امنیت برای انسان‌ها باشد. هدف دولت از تمام فعالیت‌ها ایجاد امنیت برای مردم است. یکی از مهم‌ترین هدف‌های من در جهت ایجاد آزادی از ترس و رهایی از نیاز است.»

میرحسین در برابر پرسش یکی از دانشجویان درباره‌ آزادی زندانیان سیاسی و دانشجویان زندانی پاسخ داد:«نمی‌شود از من طوری سوال شود که انگار زندان‌بان هستم؛ من می‌توانم شعاری را مطرح کنم که پای آن نایستم. این قضاوت دانشجویان است که به گذشته برگردند و ببینند آیا می توانم بر روی این شعار بایستم یا خیر.»

عقلانیت در سیاست‌گذاری‌ها از بین رفته است

بنابر این گزارش، موسوی در پاسخ به پرسش نماینده بسیج دانشجویی که سوالاتی را پیرامون مساله برنامه‌ریزی، گشت ارشاد و بحث رابطه با آمریکا مطرح کرد، گفت:«شما دانشجو و تحصیل‌کرده هستید و اهمیت برنامه‌ریزی را قطعا می‌دانید. حضرت امام(ره) هم متوجه اهمیت سازمان های برنامه‌ریزی بودند و یادمان باشد که ایشان در ابتدای انقلاب محکم بر روی این مساله ایستادند. متاسفانه امروز که دستگاهی که رفتار دولت را منطبق با قانون و عقل می‌کند از بین برده‌اند و این یعنی عقلانیت در سیاست‌گذاری‌ها از بین رفته است. ما ناچاریم به عقل رجوع کنیم ولی متاسفانه امروز این شیوه را از بین برده‌ایم و انتظار داریم که کارها به خوبی پیش برود. تعهد اول من بازگشت به عقلانیت است.»

با تورم50درصدی با پرکردن خیابان‌ها از گشت ارشاد بازهم نمی‌توانید کاری کنید

میرحسین درباره‌ مساله‌ گشت‌های ارشاد نیز اظهار داشت:«اگر تورم 25 درصدی امروز به 50 درصد برسد، حتی اگر تمام خیابان‌ها را پر از ماشین‌های گشت کنید باز هم نمی‌توانید جلوی بداخلاقی‌ها را بگیرید.»

در این لحظه دانشجویان حاضر در سالن میرحسین موسوی را تشویق کردند و شعار میرحسین میرحسین حمایتت می‌کنیم را سر دادند.

وی ادامه داد:«حرف من این است که اگر به ریشه‌ها پرداخته شود و سیاست‌گذاری‌های درستی داشته باشیم آن موقع اگر ماشینی هم به خیابان‌ها بفرستید به دنبال اوباش می‌گردد نه اینکه بخواهد خانمی را از شوهرش جدا کند، این رفتارها به ضرر کشور و اسلام است. متاسفانه ما مشکلات را در ریشه حل نمی‌کنیم و بعد این چنین برخورد می‌کنیم. در حدی که در حیطه‌ی اختیارات من است با مساله‌ی گشت‌های ارشاد مخالف هستم و قطعا آن را پیگیری خواهم کرد و فکر می‌کنم همه‌ی نیروهای مسلح و فکور جامعه اگر ببیند طرحی وجود دارد که جرم خیزی را در جامعه پایین می‌آورد موافق آن خواهم بود و من یقین دارم که همین خواهر بسیجی که این بحث را مطرح کرد با این راه‌حل‌ها بیشتر موافق است تا با راه‌حل‌های مکانیکی و برخوردهای ماشینی.»

من که نامه به اوباما ننوشتم و حرفهای متناقض نزده‌ام

وی در پاسخ به بخش دیگر سئوال نماینده‌ بسیج دانشجویی درباره‌ی بحث روابط با آمریکا نیز گفت:«من که هنوز کاری نکرده‌ام و نامه‌ای هم به عنوان تبریک به آقای اوباما ننوشته‌ام و صحبت‌های متناقضی هم در این زمینه نکرده‌ام. من صراحت داشته‌ام همان‌طور که در زمان جنگ هم صراحت داشته‌ام. من گفتم ادبیات آقای اوباما با قدیم فرق کرده است و اگر این مساله به عمل بیانجامد مذاکره خواهیم کرد. همین الان هم این را می‌گویم و معتقدم که این مساله نیاز به نوشتن نامه ندارد.»

میرحسین افزود:«آمیخته کردن بحث‌های پیچید‌ی دیپلماسی با شعارها از جمله مشکلاتی است که در این سال ها با آن مواجه بوده‌ایم و قطعا این وضعیت را عوض می‌کنم. متاسفانه یک روز مساله‌ هولوکاست را مطرح می‌کنند و نتیجه این می‌شود، در مجمع عمومی سازمان ملل باز هم بر این مساله تاکید می‌شود، اخیرا در سوییس هم مساله‌ تاکید بر هولوکاست تکرار شد؛ از طرف دیگر یک روز بحث دوستی با اسراییل مطرح می‌شود؛ من اهل این رفتارها نیستم.»

موسوی در جمع پرشور و در میان استقبال و تشویق های دانشجویان پردیس بابلسر دانشگاه مازندران افزود:«شاخص‌هایی که در سال‌های اخیر در دست داشته‌ایم موجب غرور و افتخار ما نیست و باید دگرگون شود.»

وی، شاخص های موجود در سیاست، اقتصاد و فرهنگ را قابل تکیه‌ ندانست و اظهار داشت:« ‌این شاخص‌ها دورنماها را تیره کرده و امیدها را کم‌فروغ کرده است. ما به فضایی پرامید نیاز داریم.»

در سیاست خارجی به دنبال ماجرا جویی و سر و صدا بوده‌اند

نخست وزیر دوران دفاع مقدس در ادامه درباره مسایل سیاست خارجی، با بیان اینکه در سیاست خارجی ماجراجویی‌ها و سر و صداهایی داشتیم که ارتباطی با تکیه بر اصول و ارزش‌ها و منافع ملی ما ندارد و موجب ایجاد خصومت در جهان علیه خودمان شده‌ایم که یک نمونه آن را اخیرا در سوییس شاهد بودیم اظهار داشت:«شاید توجه نکنیم که اثرگذاری این سیاست‌ها در روحیه ملت ما تا چه حد بالاست. احساس عدم امنیت و وجود فضایی که حس می‌شود فرد ایرانی در برابر هنجارهای بین‌المللی تنهاست و سیاست‌هایی نظیر اینها به شدت به توسعه ما آسیب رسانده است و سیاست‌های اقتصادی ما نیز همین طور است.»

با سهمیه بندی جنسی مخالفم

در ادامه یکی از دانشجویان دختر در خصوص کمپین یک میلیون امضاء ، سهمیه بندی جنسیتی از میرحسین موسوی سوال کرد که وی نیز در پاسخ گفت:«بنده نیز با سهمیه بندی جنسی مخالفم و معتقد به رفع تبعیض علیه زنان هستم و مخالف لایحه چند همسری نیز هستم و اگر هم رای بیاورم این لایحه را از مجلس پس می‌گیرم.»

با هر نوع برخوردی که آزادی‌های دانشجویان را کمرنگ کند مخالفم

وی افزود:«من با نصب دوربین مدار بسته در دانشگاه‌ها مخالفم و هر نوع برخوردی که آزادی‌های دانشجویان را کمرنگ کند و یا یک نگاه امنیتی در دانشگاه حاکم باشد، مخالفم و درزمان مسوولیتم و دفاع مقدس نیز همین دیدگاه را داشتم.»

میرحسین موسوی همچنین با بیان اینكه فضاسازی عجیبی در رابطه با بنده صورت گرفته مبنی بر اینكه پدر من در انتخابات قبلی در سال‌های قبل مخالف كاندیداتوری من بود، گفت:«پدر من هیچ‌گاه چنین حرفی را نزد و ایشان آدم روشنی است و مخالفتی با بنده نداشته و من به ایشان افتخار می‌كنم.»

در ادامه نماینده بسیج دانشجویی پرسش‌هایی را از میرحسین موسوی مطرح كرد بدین مضمون كه آیا بیانیه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم مبنی بر نامشروع بودن سازمان مجاهدین انقلاب را قبول كرد؟ آیا مباحثی كه در دوران اصلاحات در خصوص حاكمیت دوگانه، دمكراسی و جمهوری‌خواهی مطرح شد را قبول دارید؟ و طراحان این مدل‌ها چه نسبتی با شما دارند آیا این دولت نقطه قوتی نداشته است كه شما به آن اشاره كنید؟

بیانیه جامعه مدرسین در مورد سازمان مجاهدین انقلاب محترم ولی این بیانیه تکلیف‌آور نیست و من از سازمان استقبال می‌کنم

نخست‌وزیر دوران دفاع‌مقدس در پاسخ به پرسش‌های نماینده بسیج دانشجویی گفت:«بنده با سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی این‌همانی ندارم و سازمان مستقل است و افراد شناخته‌ شده‌ای در آن حضور دارند.ولی به یادم می‌آید در دوران حیات امام وقتی در مورد آقای سلامتی (دبیر كل سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی) یكی از علما سخنانی را مطرح كرد مورد اعتراض حضرت امام قرار گرفت و به ایشان گفت كه شما در خصوص آقای سلامتی درست عمل نكردید.»

وی ادامه داد:«جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نیز كه مورد احترام ما قرار دارد اطلاعیه‌های سیاسی گوناگونی می‌دهد و بیانیه موردنظر شما نیز از این دست اطلاعیه‌هاست و مسلما این‌گونه بیانیه‌ها به معنای آن نیست كه فقیدی حكم دهد و من اطاعت كنم و مطمئنا این اطلاعیه برای من تكلیف‌آور نیست و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی یك سازمان رسمی است و از من حمایت كرده و من نیز ضمن استقلال خودم از حمایت آن‌ها استقبال می‌كنم. »

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص بحث حاكمیت دوگانه نیز گفت:«ما جمهوری اسلامی داریم و نباید هیچ یك از اركان آن یعنی جمهوریت و اسلامیت تضعیف شود و این به ضرر كشور است.»

وی تشكیل حكومت مستضعفان را در سایه اسلام ناب محمدی كه ضد تحجر است، امكان‌پذیر دانست و در خصوص نقاط قوت دولت نهم نیز گفت:«دولت نهم قطعا نقاط قوتی دارد ولی در حالی كه تمام رسانه‌های كشور 24 ساعته فعالیت‌های دولت را پوشش می‌دهند و از آن حمایت می‌كنند از من كه رسانه‌ای در اختیار ندارم نباید انتظار داشت كه از رئیس‌جمهور و دولت دفاع كنم. برای چه من این كار را بكنم؟ »

میرحسین موسوی بسیجی واقعی را مدافع ناموس مردم، معتقد به ولایت‌فقیه، قانون اساسی دانست و گفت:«من خود را با این ویژگی‌هایی كه گفتم یك بسیجی می‌دانم. »

در پایان پرسش و پاسخ دانشجویان دانشگاه مازندران با میرحسین موسوی نماینده انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه نوشیروانی بابل از میرحسین خواست كه علت سكوتش در قبال قتل‌های زنجیره‌ای، قضیه كوی دانشگاه را بیان كند این دانشجو همچنین اظهار عقیده كرد كه قانون اساسی ما زمینه‌ساز دیكتاتوری را فراهم می‌كند كه میرحسین موسوی در پاسخ به وی گفت:«بنده با این نظر شما مخالفم و نمی‌توانم از قانون اساسی عبور كنم شما حق دارید نظر خود را بگویید ولی من هم نظر خود را می‌گویم و معتقدم قانون اساسی كه برای آن خون‌های زیادی ریخت شده باید پاس نگه داریم.»

حاشیه‌های حضور میرحسین در دانشگاه مازندران

دانشجویان دانشگاه مازندران از ساعت ها پیش از حضور مهندس موسوی در سالن برگزاری مراسم اجتماع کرده بودند و با آمدن میرحسین به سالن یکصدا او را مورد حمایت قرار دادند و با شعار «درود بر موسوی، سلام بر خاتمی» به استقبال آخرین نخست وزیر رفتند.

از داخل سالن برگزاری دیدار مهندس با دانشجویان، حاضران در جلسه یکصدا در حمایت از موسوی شعار می دادند.

دانشجویان پلاکادرهایی در دست گرفته بودند با این مضمون:

«گشت ارشاد آن را منحل کنید»،

«دانشجوی زندانی آزاد باید گردد»،

«انتخابات آزاد، حق مسلم ماست»،

«دستی که نان می‌دزد نمی‌تواند آزادی ببخشد»،

«نظارت استصوابی محکوم است»،

«مرگ بر طالبان چه کابل چه تهران»،

«اندکی صبر، سحر نزدیک است»،

«آزادی مطبوعات حق مسلم ماست»،

«این کشور ویرانه که ایران بودش نام/ از ظلم یکی خانه آباد ندارد»،

«سیب زمینی را می‌خریم اما رای خود را نمی‌فروشیم»،

«وعده پرداخت نقدی = وعده آوردن نفت بر سر سفره ها».

همچنین تصاویری از دانشجویان زندانی در دست بعضی از دانشجویان بود و پلاکادر دیگری مبنی بر اینکه «تحصیل سهم ما نیست، حق ماست».

دانشجویان پرشور دانشگاه مازندران در جای جای سخنان میرحسین او را تشویق می‌کردند و مورد حمایت قرار می دادند؛ از جمله زمانی که میرحسین موسوی از واقعه سوئیس انتقاد کرد، به شدت مورد حمایت قرار گرفت.

انحلال سازمان مدیریت و برنامه ریزی که مورد انتقاد نخست وزیر دوران دفاع مقدس بود، نیز مورد توجه دانشجویان و تشویق ها و حمایت های آنها قرار گرفت.

همچنین انتقاد میرحسین از تعطیلی 18 شورای تاثیرگذار، افزایش دو برابر نقدینگی در کشور، پایین آمدن قدرت خرید مردم، نبود برنامه ریزی در اداره کشور، عمل کردن به شیوه‌های عهد قاجار در اداره کشور، مبهم هزینه کردن 300 میلیارد دلار در این دولت و شفاف نبودن هزینه‌ها جزو مواردی بود که با تشویق های شدید و مکرر دانشجویان همراه شد.

دانشجویان همچنین زمانی که موسوی جمله‌ای را به نقل از عالی نسب به این مضمون گفت که تورم مالیاتی است که اغنیا از فقرا می‌گیرند، به شدت از سوی دانشجویان مورد تشویق قرار گرفت.

در حین برگزاری مراسم و سخنان میرحسین، یک دانشجوی بسیجی شعار «مرگ بر ضد ولایت فقیه» داد که میرحسین در پاسخ گفت: حرف ما هم همین است. ما پایبندی دولت برای اطاعت از ولی فقیه را در جدا کردن سازمان حج علی‌رغم دستور رهبری دیدیم! حرف از اطاعت از ولایت فقیه ساده است ولی اجرای آن خیلی ساده نیست.

این سخنان مهندس موسوی با استقبال پرشور دانشجویان مواجه شد.

«میرحسین» در بخشی از سخنان خود گفت: اولویت این دولت در مصوبات و اختصاص بودجه به آن بخش‌هایی است که مردم بیشتر هورا بکشند.

همچنین میرحسین در بخشی از سخنان خود با تعریف از سید محمد خاتمی گفت: خاتمی می‌تواند در عبور از وضعیتی که ما در نظام بین الملل دچارش شدیم، ما را کمک کند.

وی در سخنان خود بیان کرد: عقلانیت در سیاست گذاری ها از بین رفته و من در اولین قدم به عقلانیت بر می‌گردم.

یک دانشجوی بسیجی از میرحسین درباره جمع آوری گشت های ارشاد پرسید و میرحسین گفت: اگر تورم 50 درصد شود و شما تمام خیابان‌ها را هم پر از گشت کنید، نمی توانید جلوی بد اخلاقی ها را بگیرید.

وی در سخنان خود از برخورد گشت های ارشاد با بانوان و همچنین برخورد با یک خانم در برابر شوهرش انتقاد کرد و این کارها را به صلاح ندانست.

این سخنان مهندس موسوی به شدت از سوی دانشجویان مورد حمایت قرار گرفت.

موسوی در پاسخ به دانشجویی که در قالب یک سوال، برخی سخنان میرحسین را همنوایی با آمریکا می‌دانست گفت: من که پیام تبریک به اوباما نفرستادم! و دائم به آنها نمی‌گویم که زودتر بیایید که بحث‌هایمان مطرح شود!

وی افزود: بحث پیچیده دیپلماتیک را با شعار آمیخته‌اند و من این را عوض خواهم کرد.

میرحسین به صراحت در بخشی از سخنان خود اشاره کرد که لایحه حمایت از حقوق خانواده را پس خواهد گرفت و با نصب دوربین در دانشگاه‌ها مخالف است.

دانشجویی از میرحسین درباره رابطه‌اش با پدرش و اینکه آیا درست است که پدرش مخالف ورود وی به عرصه سیاست است پرسید که وی در پاسخ گفت: چنین چیزی صحت ندارد؛ پدر من مخالف چنین مساله‌ای نبوده اند، من هر چه در رسیدگی به محرومان و مقابله با خودخواهی‌ها دارم از پدرم است.

میرحسین درباره بسیجی واقعی گفت: بسیجی واقعی کسی است که از ناموس مردم حفاظت کند؛ بسیجی واقعی کسی است که از رای مردم حفاظت کند و من خود را یک بسیجی واقعی می‌دانم.

موسوی در بخشی دیگر از سخنان خود از صدا و سیما انتقاد کرد که فضا را سرد نگه داشته است.

سخنان موسوی در این بخش ها به شدت از سوی دانشجویان مورد تایید و حمایت قرار می گرفت.

در بخش هایی از این مراسم، دانشجویان شعار می دادند: «میرحسین موسوی صراحت صراحت»، «تحکیم طیف شیراز نداریم نداریم».

در این مراسم با توجه به کم بودن وقت مجری جلسه از آقای موسوی درخواست کرد که اجازه دهد نمایندگاه طیف‌های دانشجویی سوالات خود را مطرح کنند زیرا اگر چنین نشود، مجریان جلسه نمی توانند پاسخگوی آنها باشند.

موسوی گفت که دانشجویان سوالاتشان را مطرح کنند.

یکی از دانشجویان، موسوی را متهم کرد که «در برابر اتفاقات دوران اصلاحات سکوت کرده است».

موسوی پاسخ داد: «من همواره حرف خود را زده‌ام و از مواضع خود در دوره های مختلف دفاع کرده‌ام. در مراسم بزرگداشت شهید بهشتی سخنرانی کرده‌ام و در جایی دیگر یک سخنرانی درباره توهم توسعه و توسعه توهم داشتم که واکنش‌های مختلفی را بر انگیخت.»

وی افزود: «وقتی مجلس را تصفیه می‌کردند، من صریح ترین نظراتم را مطرح کردم و وقتی مطبوعات را توقیف کردند، توقیف فله‌ای مطبوعات را مطرح و نقد کردم».

همچنین در پاسخ به سوال این دانشجو که می‌گفت قانون اساسی ظرفیت دیکتاتوری دارد گفت: «شما می‌توانید حرف خود را بزنید اما من با نظر شما موافق نیستم، من در چارچوب قانون اساسی کاندیدا شدم و در همین چارچوب فعالیت خواهم کرد. عبور از قانون اساسی منجر به دیکتاتوری خواهد شد.»

جمعی از دانشجویان منتسب به بسیج پس از پایان نشست دانشگاه مازندران و زمانی که مهندس میرحسین موسوی در مسیر برنامه بعدی  قرار داشت، دور او جمع شدند و به بیان پرسش های خود از میرحسین پرداختند.

مهندس موسوی نیز با سعه صدر کامل به سوالات آنها پاسخ داد.

همچنین در ادامه مسیر، جمعی از شالی کاران مازندرانی نیز دور میرحسین جمع شدند و مشکلات خود را با وی در میان گذاشتند.

Advertisements

~ توسط HMD در مه 5, 2009.

5 پاسخ to “میرحسین موسوی: پایبندی دولت به اطاعت از ولی فقیه را در جدا کردن سازمان حج دیدیم!”

 1. بر پدر سیاست لعنت ببینید چه به روز این جوانهای ما آورده وقتی‌ شکایت میکنی‌ میگن خود جوانها میخواند معتاد باشند اون شاه هم همین رو میگفت. پس فرق آخوندا با شاه چی‌ هست؟ امام خمینی خودش گفت
  روحانیون نباید دولت را بگردنند.لطفا این ویدئو رو نگاه کنید.یه ایمیل هم به من ترک کرده بفرستین.


  bahara.ab@gmail.com

 2. مرگ بر موسوی خائن
  اون یک کثافت

 3. نترس نترس نترس. هر قطره خون ریخته شده تقاسش پس گرفته خواهد شد.هر جان داده شده هزارها جان دیگر را استقامت خواهد داد. در تاریخ دنیا هیچ دولتی با کشتن مردمش دوام نخواهد آورد حالا چطور این ظاهر مسلمانان دوام خواهند آورد .عزیزانم درخت آزادی با خون عزیزان و شهدا آبیاری میشود نه با آب. جنایات این قاتلان وسیلهٔ است برای آزادی مردم شجاع ایران. برای آزادی ملت ایران مقدس صد بار جان خواهم داد.

  هموطنان عزیزم: حضرت محمد با کفار جنگید امام حسین با کفار جنگید، آیا مردم مسلمان ایران کافرند چرا مردم مسلمان ایران قتل عام میشوند. بسیجی‌،پاسدار،ارتشی،دانشجو،بازاری ما همه ایرانی‌ و مسلمان هستیم. تاریخ نشان داده که هر دولتی که مردم خودش را به هر دلیلی‌ کشت از کار بر خواهد افتاد و حضرت عظما،احمدی‌نژاد،بسیج و غیره استثنا ندارند.خداوند از ظلم هیچ شخصی‌ نخواهد گذشت. به نام اسلام جوانها کشته شدند به نام اسلام خانوادهها داغدار شدند حالا چطور میشه باور کرد که خدا وجود ندارد.بسیجیهای عزیز،پاسداران از راه بدر شده دستهاتون را آغشته به خون معصومین نکنید.آزادی کلام،آزادی فکر و بیان انسان را کافر نخواهد کرد به اسلام و مسلمانان رحم کنید تا خداوند به شما رحم نماید.چاره ای‌ ندارم جز اینکه از ارتش مقدس بخواهم که این جنایات فقط به دست ارتش به انتها خواهد رسید.‌ای سرباز،ای نگهبان وطن ، به داد میهن و هموطنان برس.

  نقش آیات قرانی در پیشگیری از ناهنجاری‌های اجتماعی
  گاهی در جامعه اتفاق می افتد که شاهدین یک امر بدون در نظر گرفتن رضایت خداوند ورعایت حق مردم از شهادت واقعی کتمان می کنند وبهانه آنها این است که اگر حق مردم هم تضییع می شود ولی آنها خودر ا به دردسر نیندازند در صورتیکه در ایات زیر اشاره شده که کتمان شهادت یک عمل طالح وزشت است :۱۴۰و۱۴۶و۲۸۳بقره و۱۰۶مائده و۳۳انعام

  rooheneda@gmail.com

 4. زنده باد ميرحسين موسوي….اميد مردم ايران براي رهايي از اين لجنزار احمدي نژاد

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

 
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: