افشين قطبي : قهرماني در آسيا، صعود در جام جهاني 2014

افشين قطبي بلافاصله پس از ورودش به تهران و تمديد قراردادش با فدراسيون فوتبال ايران، ديروز صبح در يك كنفرانس خبري شركت كرد. در اين نشست خبري، خبرنگاران در مورد مسائل مختلف قطبي را بازخواست كردند. يكي از مواردي كه از قطبي خواسته شد درباره آن توضيح دهد عملي نشدن وعده او مبني بر صعود به جام جهاني 2010 بود كه سرمربي تيم ملي در اين باره توضيح داد ؛ «زماني كه يك بيمار مرگش حتمي است، پزشك به او اميد مي دهد. وضعيت تيم ملي ايران نيز به همين منوال بود و من به عنوان سرمربي تيم ملي بايد در آن زمان به بازيكنانم اميد مي دادم.» سرمربي تيم ملي با دفاع از عملكردش در ايران ادامه داد؛ «من در فوتبال ايران عملكرد چندان بدي نداشتم. پرسپوليس را در شرايطي كه شش امتياز از اين تيم كسر شده بود به مقام قهرماني ليگ هشتم رسانديم. در سه بازي پاياني تيم ملي در يك شرايط خاص توانستيم پنج امتياز را كسب كنيم اين در حالي بود كه تيم ايران طي 11 روز دو بازي دشوار خارج از خانه را برگزار كرد و بيش از 40 ساعت در پرواز بود. اگر به نتايج ديگر تيم ها نگاه كنيد آنها نيز در سه بازي پاياني خود بهتر از ما نتيجه نگرفتند.»

در روز هاي گذشته از قول قطبي گفته شده بود كه او وعده قهرماني در جام ملت هاي آسيا را داده است. وي در اين باره گفت؛ «براي من فراتر از وعده، هدف اهميت دارد و قهرماني در آسيا هدف است نه وعده من. اما بايد به يك نكته توجه داشت و آن اينكه فوتبال آسيا با توجه به پيشرفت كشورهاي ديگر هر روز سخت تر مي شود و بايد بدانيم قهرماني در اين مسابقات كار بسيار دشواري است. مي خواهيم پس از 35 سال در جام ملت هاي آسيا قهرمان شويم. من از تمام تجربه هايم استفاده كردم كه براي آينده تيم ملي برنامه ريزي كنم تا فوتبال ملي ما بتواند در بستري مناسب پيشرفت كند. ما بايد هدف هاي والايي داشته باشيم تا امكان رسيدن به موفقيت چندان دور از ذهن نباشد. از الان تا جام ملت هاي آسيا 19 ماه فرصت باقي است اما اين زمان در فوتبال بسيار كوتاه است. ما بايد براي هر دقيقه آن برنامه ريزي داشته باشيم.»

قطبي هدف بزرگ ترش را هم ترسيم كرد؛ «ما از حالا بايد به گونه يي برنامه ريزي داشته باشيم كه در جام جهاني 2014 برزيل براي يك سفر توريستي به آنجا نرويم و بتوانيم پيروزي هاي خوبي كسب كرده و راهي مرحله دوم آن مسابقات شويم. اين مي تواند هدف دوم من و فدراسيون فوتبال باشد كه با چشم اندازي بلندمدت استفاده از همه پتانسيل فوتبال ايران مي توانيم به آن برسيم.»در ادامه اين كنفرانس خبري خبرنگاران چند روزنامه دولتي قطبي را مقصر اصلي افت ايران در رده بندي فيفا دانستند كه مربي تيم ملي عنوان كرد؛ «بدون شك نتيجه يي كه در مسابقات مقدماتي جام جهاني به دست مي آيد در رنكينگ فيفا با اهميت است و عدم صعود به جام جهاني دليل اصلي افت ما در اين رنكينگ بود.»

وي گفت؛ «يكي از دلايلي كه به فوتبال ايران برگشتم اين بود كه دوست داشتم هميشه در اوج از تيمي كه در آن كار مي كنم جدا شوم و مطمئن باشيد از تيم ملي فوتبال ايران نيز در اوج جدا خواهم شد.»

پول برايم مهم نيست

سرمربي تيم ملي درباره قرارداد جديد خود با فدراسيون فوتبال توضيح داد؛ «من با فدراسيون قراردادي 18ماهه ثبت كرده ام و در صورت موفقيت اين قرارداد تا پايان مسابقات جام جهاني تمديد خواهد شد.»

قطبي تاكيد كرد مسائل مالي اصلاً براي او مهم نبوده است؛ «در اين مدت در رسانه هاي ايران چيزهايي خواندم كه برايم جالب بود كه درست نبود، به خصوص در مورد مسائل مالي قراردادم. بر خلاف گفته هاي رسانه هاي ايران، براي من بيش از مسائل مالي خواسته هاي ديگري مطرح بود كه در رسانه ها به آن توجه نشد. مهم ترين خواسته من رسيدگي به وضعيت تيم ملي بود. براي آمدن به تيم ملي از ابتدا هم مسائل مالي اهميت چنداني براي من نداشت و در مجموع در كار مربيگري آن هم در ايران برايم مهم نيست همان طور كه در پرسپوليس همه شاهد بودند پول باشگاه را در زمان جدايي ام دريافت كردم.» قطبي اعلام كرد با توصيه مسوولان فدراسيون از دستيار ايراني استفاده خواهد كرد؛ «فدراسيون چنين درخواستي از من دارد و من دستياراني را انتخاب خواهم كرد كه بسيار كم حاشيه باشند.» قطبي افزود؛ «اگر تيم ملي ايران بخواهد پيشرفت كند، نياز به بازي هاي دوستانه بزرگ دارد و نبايد از شكست در اين بازي ها هراسي داشته باشيم. بايد از شركت هاي بزرگ تقاضا كنيم به عنوان حامي مالي به كمك فدراسيون فوتبال ايران بيايند.» قطبي در پاسخ به سوال ديگري مبني بر اينكه بسياري از كشورها در اين مقطع سياسي با تيم ملي ما ديدار نمي كنند، توضيح داد؛ «من در مورد مسائل سياسي حرف نمي زنم و فقط مي دانم با تلاش فدراسيون اين موضوع عملي خواهد شد.»

خداحافظي كريمي، هاشميان و مهدوي كيا احساسي است

افشين قطبي در رابطه با خداحافظي مهدي مهدوي كيا، علي كريمي و وحيد هاشميان گفت با تصميم اين سه بازيكن مخالف است؛ «براي مهدي مهدوي كيا، وحيد هاشميان و علي كريمي آرزوي موفقيت مي كنم اما بايد بگويم در ابتدا از شنيدن اين تصميم آنها ناراحت شدم. اين بازيكنان اثرات مثبت بزرگي در تاريخ فوتبال ايران داشته اند و وظيفه من به عنوان سرمربي تيم ملي فوتبال اين است كه با آنها صحبت كنم و ببينم واقعاً تصميم شان از روي منطق يا فكر بوده است يا خير؟ البته گمان مي كنم تصميم آنها در اين مورد تا حدودي احساسي بوده است چرا كه در بدن اين بازيكنان هنوز فوتبال وجود دارد. بسيار مهم است كه يك بازيكن براي آينده فوتبال خود و خدمت كردن به تيم ملي با طمانينه و از روي فكر و منطق تصميم بگيرد. در حالي اگر متوجه شوم برخلاف نظر خودم تصميم اين بازيكنان منطقي بوده است برايشان آرزوي موفقيت كرده و مي دانم فوتبال آنها و خاطرات شان از قلب مردم پاك نمي شود در غير اين صورت از آنها مي خواهم در آينده و بازي هاي بعدي به كمك ما بيايند.» سرمربي تيم ملي درباره انتخاب بازيكنان گفت؛ «تمام تلاش خود را مي كنيم تا در هر پست دو بازيكن بزرگ بسازيم و اين كار عملي است و حتي من به ليگ يك هم توجه خواهم كرد. براي ادامه كار در فوتبال ايران نسل جديدي را وارد فوتبال خواهم كرد اما اين كار نياز به برنامه ريزي و زمان زيادي دارد و بايد كمي از نتيجه گرايي خارج شويم.»

وي در پاسخ به انتقاداتي مبني بر مناسب نبودن انتخاب بازيكنان تيم ملي براي اين سه بازي پاسخ داد؛ «هيچ زمان فكر نكردم بايد از پرسپوليس بازيكنان بيشتري بگيرم و مطمئن باشيد در مربيگري تيم ملي، رنگ ها برايم اهميت چنداني ندارند.»

مردم قطبي را به خاطر ادبياتش دوست دارند

قطبي در اين كنفرانس خبري از وجود حواشي زياد در فوتبال ايران انتقاد كرد؛ «16 روزنامه ورزشي در ايران وجود دارد كه هر يك از آنها مي تواند فشار زيادي را به بازيكنان و كادر فني وارد كند. از آنها مي خواهم به جاي انتقاد از بازيكنان تيم ملي به آنها روحيه دهند.» سرمربي تيم ملي در خصوص مدرك مربيگري خود كه مورد ترديد روزنامه ها ورزشي قرار گرفته، توضيح داد؛ «فدراسيون كپي مدرك مربيگري من را در اختيار دارد و به آنها اجازه مي دهم آن را در اختيار شما بگذارند و متاسفانه نمي دانم بايد چه كاري براي كم شدن چنين حواشي در فوتبال ايران انجام دهم.»وي به مسائل فرهنگي اشاره كرد و گفت؛ «اگر امروز مردم افشين قطبي را دوست دارند شايد به خاطر ادبيات و احترامي است كه سعي مي كند به تمام هموطنانش بگذارد. ما بايد اين احترام متقابل را در فرهنگ فوتبال ايران مد كنيم. واقعاً جاي تاسف دارد كه ديده مي شود برخي از مربيان و بازيكنان عليه يكديگر در رسانه ها توهين مي كنند.»

Advertisements

~ توسط HMD در ژوئیه 10, 2009.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

 
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: